VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY 2013: Fiasko Zemanovců, pád ODS, vítězství ANO 2011

Pardubice - Zde můžete sledovat regionální dění kolem předčasných parlamentních voleb 2013. Sledovali jste s námi online

25.10.2013 1 AKTUALIZOVÁNO 26.10.2013
SDÍLEJ:

ODS v Pardubickém kraji získala jediný poslanecký mandát. Do polsední chvíle ale neměla jistotu, že je nepředstihne hnutí ÚsvitFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

21:05 On-line volební přenos Pardubického deníku končí. Děkujeme za pozornost čtenářům.

21:01 Rozhodující slovo bude mít prezident, říká komunistický poslanec Snopek
„Chtěl bych poděkovat stovkám voličům, kteří podpořili naši stranu. Získali jsme výrazně více hlasů než v předchozích volbách. Představa o levicovém směřování naší země však volebním výsledkem získala vážné trhliny. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Nestraníme se žádnému jednání. Rozhodující slovo bude mít prezident," sdělil nový pardubický poslanec za KSČM Václav Snopek. Pardubický krajský i městský zastupitel se do sněmovny dostal ze čtvrtého místa krajské kandidátky komunistů do předčasných voleb. A to díky více než dvěma tisícovkám preferenčních hlasů. „Voliči zřejmě vycítili, že je potřeba trochu podpořit zkušenost," podotkl Václav Snopek. „Mou snahou v Poslanecké sněmovně bude, aby poslanci z Pardubického kraje táhli za jeden provaz jako v některých jiných krajích," doplnil komunistický poslanec.

20:32 Miroslav Váňa ve sněmovně skončil
Sociální demokraté sice vyhráli předčasné parlamentní volby, v jejich pardubickém volebním štábu se ale rozhodně příliš nejásalo. O důvod víc ke smutku měl bývalý poslanec Miroslav Váňa, který svůj mandát nedokázal obhájit. VÍCE ČTĚTE ZDE - KLIKNĚTE NA ODKAZ

20:13 O úspěchu otce, který se stal poslancem, se dozvěděla od Deníku
Zastupitelka prvního pardubického obvodu za KSČM Kateřina Snopková se o úspěchu svého otce Václava, který se stal poslancem za stejnou stranu, dozvěděla v sobotu večer od Pardubického deníku. „Zatím vůbec netuším, jak můj otec dopadl. Neměla jsem čas sledovat výsledky. Dostal se do sněmovny? Tak to je výborné," reagovala dcera čtyřky krajské kandidátky. „Volební úspěch tátovi přeji. Podle mého názoru je to skvělý výsledek. Jsem ráda, že ho lidé považují za správného kandidáta. Je to vysvědčení jeho práce pro Pardubický kraj," nechala se slyšet Kateřina Snopková. „Jsem potěšená i z množství preferenčních hlasů, které získal," podotkla dcera poslance. Ten jich obdržel 2095, což byl druhý největší počet z krajské kandidátky KSČM.

20:07 TAKTO VYPADÁ VÝSLEDEK PŘEDČASNÝCH PARLAMENTNÍCH VOLEB 2013 V ČESKÉ REPUBLICE PO SEČTENÍ 100% HLASŮ

Konečné volební výsledky předčasných sněmovních voleb 2013

19:58 Je sečteno 100% hlasů

19:55 Volby v sousedním Královéhradeckém kraji vyhrálo hnutí ANO 2011
O VOLBÁCH V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI ČTĚTE ZDE - KLIKNĚTE NA ODKAZ

19:52 Komunisté jsou se svým výsledkem spokojeni
Mandát navíc získala v předčasných volbách KSČM. Zatímco v roce 2010 měli komunisté v Pardubickém kraji jediný mandát, tentokrát se do Poslanecké sněmovny dostala nejen Květa Matušovská, ale i pardubický zastupitel Václav Snopek.
„Máme více procent než v předchozích volbách, ačkoliv kandiduje více politických subjektů. Proto náš výsledek považujeme za úspěch. Celkové výsledky ukazují, že ODS a TOP 09 se zprofanovaly účastí ve vládě, voliči chtějí něco nového," nechal se slyšet předseda oblastního sdružení KSČM Jan Foldyna.
I přes úspěch KSČM se v Parlamentu opět nepodaří sestavit levicová většina s ČSSD. „Rozhodli voliči. My rozhodně nepodpoříme žádnou vládu, jejíž program by nebyl v souladu s tím naším," uvedl Jan Foldyna.
Ačkoliv byli komunisté ve volbách úspěšní, panovalo v jejich volebním štábu překvapení nad úspěchy nových stran. Komunističtí kandidáti byli překvapeni, že se voliči nepoučili z toho, jak dopadly Věci veřejné. KSČM očekává, že povolební jednání budou velmi složitá a některé kandidáty by nepřekvapilo ani, kdyby se do vyjednávání více zapojil i prezident republiky Miloš Zeman.
Ve své práci v Poslanecké sněmovně může po předčasných volbách pokračovat i mladá komunistická poslankyně Květa Matušovská. „Dál bych chtěla pokračovat v hospodářském výboru a taky bych ráda byla členkou podvýboru pro dopravu. Uvidíme, jak dopadnou povolební vyjdenávání a co všechno bude možné prosadit pro Pardubický kraj," podotkla Květa Matušovská.

19:37 Sociální demokracii těsně unikl jeden mandát, u Babišovců panuje ryzí spokojenost
Do sněmovny se za ČSSD nedostane ani vykroužkovaný Miroslav Váňa, ani Ladislav Effenberk. Martin Kolovratník, bávalý šéf pardubického rozhlasu a nyní kandidát za ANO 2011 se stane poslancem.
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE

19:28 Kolečko nebo křížek? I to může rozhodnout o tom, kdo se do Poslanecké sněmovny dostane a kdo ne. I když to vypadá, že užití preferenčních hlasů, tedy takzvané kroužkování není žádná věda, členové volebních komisí by s tím možná nesouhlasili. Při počítání těchto přednostních hlasů se totiž musí řídit několika pravidly. Tím nejzákladnějším je, že zakroužkovat je možné maximálně čtyři pořadová čísla kandidátů. Za zakroužkování se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) považuje i nedokončený či jinak nepovedený kroužek, rozhodnete-li se však využít jen křížek, zaškrtnutí či podtržení vybraného kandidáta, příliš nepochodíte. Váš hlasovací lístek sice i nadále zůstane platný, preferenční hlasy se však nezapočítají. A pokud budete chtít volební komisi opravdu zamotat hlavu, můžete zakroužkovat až čtyři pořadová čísla kandidátů, klidně nějakého dopsat a ostatní podtrhat či vyškrtat. I v takovém případě budou podle instrukcí ČSÚ oněm čtyřem zakroužkovaným kandidátům přednostní hlasy přičteny, na ostatní úpravy hlasovacího lístku totiž nebude brán zřetel. A pak že je u voleb nuda…

19:21 Jediným poslancem zvoleným za TOP 09 v Pardubickém kraji je Jiří Skalický, který tak obhájil svůj mandát. Dvojka kandidátky do předčasných parlamentních voleb přeskočil díky 2725 preferenčním hlasům lídra Jaroslava Zedníka, jenž se nakonec do sněmovny nedostal. „Určitě nebude jednoduché něco sám prosadit, ale já věřím, že se poslanci z Pardubického kraje spojí a budou spolupracovat na řadě projektů, jak k tomu ostatně opakovaně vyzýval i krajský lídr hnutí ANO 2011 Martin Kolovratník," uvedl Jiří Skalický. „Chci poděkovat všem voličům, kteří dali hlas TOP 09 a mě formou preferenčních hlasů. Myslím, že voliči ocenili, že jsem ve sněmovně něco odpracoval. Beru to jako projev důvěry," pokračoval pardubický lékař. „Výsledek TOP 09 okolo 12 procent byl na spodní hranici mých odhadů. Očekával jsem, že bychom mohli získat kolem 12 až 14 procent. Samozřejmě to lze částečně považovat za neúspěch. Někteří voliči od nás odešli a přešli k hnutí ANO 2011," nechal se slyšet Jiří Skalický. „TOP 09 považuji za konsolidovaný, jasně programově daný politický subjekt, který za sebou má nějakou historii, má něco odpracováno a je schopen pokračovat dál," podotkl primář Pardubické krajské nemocnice, podle něhož bude nyní velmi zajímavé sledovat, jak se podaří poskládat funkční vládu. „Zejména po prohlášení některých celostátních lídrů," doplnil Jiří Skalický. „Klíčová úloha je teď na hnutí ANO 2011 a jejím lídrovi Andreji Babišovi. Ten drží klíč k sestavení vlády. Jsem zvědavý, jak se k tomu postaví," uzavřel pardubický poslanec.

19:00 Ačkoliv ČSSD slavila vítězství ve volbách, v jejich pardubickém volební štábu to tak nevypadalo. Na poslední chvíli totiž ztratili v kraji jeden mandát. Odnesl to holický starosta Ladislav Effenberk, do sněmovny se tak za ČSSD dostali Pavel Havíř a Jan Chvojka. Přitom v okamžiku, kdy bylo sečteno 99,8% hlasů měla ČSSD ještě 3 mandáty. Na poslední chvíli na její úkor získal mandát lídr Úsvitu přímé demokracie  Tomia Okamury Augustin Karel Andrle Sylor.

18:55 Nezávidím tomu, kdo bude sestavovat vládu
Rozhovor se Zbyňkem Kusým  najdete ZDE - klikněte na odkaz

18:44 Fiasko u Zemanovců, porážka ODS

Mezi poražené v letošních předčasných volbách patří i ODS. Ta v Pardubickém kraji získala sedm procent hlasů a pouze jediný poslanecký mandát.
„Za náš výsledek v Pardubickém kraji pochopitelně cítím zodpovědnost," říká Zdeněk Štengl.
CELÝ TEXT NAJDETE ZDE - KLIKNĚTE NA ODKAZ

18:20 „Svůj hlas jsem odevzdal hnutí ANO 2011. Přesvědčila mě osobnost Andreje Babiše, který je bohatým člověkem a tím pádem nemá důvod brát úplatky," svěřil se manažer Ondřej Jebálek z Pardubic.

18:18 „Volil jsem ODS, protože přes všechny její problémy je to stále strana, která udělal pro svobodu v tomto státě nejvíce ze všech. Nechat se se zlákat populismem a falešnými a prázdnými sliby o spasení naší země je snadné, ale já zůstávám věrný pravicové myšlence Občanské demokratické strany," poznamenal pardubický student Ondřej Tichý.

VOLEBNÍ VÝSLEDKY V PARDUBICKÉM KRAJI JSOU JIŽ SEČTENY. PRO KOMPLETNÍ PŘEHLED V KRAJI KLIKNĚTE NA GRAF

Předčasné parlamentní volby 2013 - výsledky pro Pardubický kraj

18:14 Volební hlasy v Pardubickém kraji jsou již sečteny.

18:12 Volební výsledek SPOZ lze považovat za fiasko, v pardubkckém volebním štábu přesto panuje dobrá nálada. "Je to především prohra České republiky, většina hlasů totiž byla protestních," řekl kandidát SPOZ Miroslav Soušek.

18:10 Ve štábu KSČM vládne nakonec dobrá nálada, strana získala o asi 4% více než v předchozích volbách. Představitelé KSČM jsou zvědavi na uspořádání možné koalice, určitě ale nepodpoří pravicovou vládu. Ve volebním štábu KSČM na Dukle v Pardubicích se zdržovala i Květa Martušovská, která pravděpodobně obhájí post poslankyně.

18:00
Posledním místem v Pardubickém kraji, kde ještě nejsou sečteny volební hlasy je obec Nová Sídla u Litomyšle.

17:55 V Pardubicích jsou celkem čtyři oficiální volební štáby a to stran ODS, ČSSD, SPOZ a KSČM. V Modrém domě, kde sídlí ODS panuje spíše chladná atmosféra, u KSČM bylo sledování výsledků většinou bez emocí. U SPOZ spíše smířené zklamání.

17:52 Předběžné výsledky voleb v Pardubickém kraji. Místa ve sněmovně obsadí ČSSD, ANO 2011, KSČM, TOP09,  KDU-ČSL a  ODS.

16:34 O poslanecký mandát mezi sebou v Pardubickém kraji bojuje ODS a Úsvit. Sečteno je 86% hlasů.

16:24 Pardubická KDU- ČSL byla optimistická. "Počítal jsem s tím, že pětiprocentní hranici překročíme. Myslím, že KDU-ČSL ve sněmovně chyběla a má tam své místo. Velkým překvapením je velký zisk Babišova hnutí ANO 2011 a velký neúspěch Zemanovců. Nečekal jsem ani tak dobrý výsledek Úsvitu," řekl třetí muž kandidátky Pardubického kraje za KDU-ČSL Pavel Šotola. Podle mého názoru bude velmi složité sestavit většinovou koalici tak, aby byla silná. Je tam hodně různorodých seskupení," dodal Pavel Šotola.

16:19 Zdá se, že letošním volebním hitem v Pardubicích byly preferenční hlasy kandidátům jednotlivých stran. Právě kvůli počítání preferenčních hlasů trvalo počítání u velké většiny volebních komisí v Pardubicích déle, než při posledních volbách.

16:06 Už dnes či zítra by vedení SPOZ mohlo rezignovat na svoje funkce. "Očekávali jsme samozřejmě lepší výsledky," řekl předseda strany Zdeněk Štengl. Na dotaz, zda se mu již ozval prezident Miloš Zeman, řekl: "Věřím, že se ozve a nepochválí mě." Jak sám dodal, prohru bere sportovně. K důvodům, proč SPOZ neuspěla, Štengl řekl: "Je to souhra více aspektů, měli jsme ve straně určité pnutí, ale nechtěli jsme to řešit přes média."

16:11 „Snažila jsem se nenechat se ovlivnit kampaněmi jednotlivých stran a volit podle toho, s čím se nejvíc ztotožňuji. Byla jsem na besedě Tomia Okamury a jeho názory se mi líbí. I výsledky volební kalkulačky mi moje rozhodnutí potvrdily, takže jsem dala hlas Úsvitu přímé demokracie," uvedla studentka Jitka Žaloudková z Volče.

15:59 Do pardubického volebního štábu SPOZ se sjíždějí první hosté. Je mezi nimi i bývalý generální manažer hokejového klubu Zbyněk Kusý.

14:20 Volby byly hlavním tématem i na polsedních letošních dostizích v Pardubicích

14:16 Volební lístky začaly už sčítat komise například na ZŠ Bratranců Veverkových. První lístky většinou hromadně patří KSČM.

14:00 Hlasování v předčasných parlamentních volbách je ukončeno. Jednotlivé volební komise nyní budou sčítat hlasy.

13:30 Za třicet minut budou volební místnosti uzavřeny. Poslední možnost odvevzdat hlasy.

13:25 „Volil jsem TOP 09, protože mě jejich volební program přesvědčil ze všech nejvíce. Myslím si, že pan hrabě Karel Schwarzenberg bude ten pravý pro mě i pro republiku. Také si myslím, že by to tu TOP 09 mohla dát zase do pořádku," sdělil Deníku pardubický zpěvák Ivo Elvis Fišer.

13:20 Policisté přijali oznámení, že v obci Luže-Radim došlo před budovou, ve které se nachází volební místnost, k úmrtí 77letého muže z Chrudimska. "Jednalo se o člena volební komise. Přivolaný lékař konstatoval smrt bez cizího zavinění. Policisté následně vyrozuměli o této smutné události pozůstalé," uvedla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

11:48 „Hlavními body při rozhodování, komu dát hlas, pro mě byly podpora sportu, placené školství a aby se udělal pořádek ve zdravotnictví. Proto jsem volil stranu, která bude tyto mé priority podporovat. Celkově jsem však s nabídkou nespokojen," nechal se slyšet neúnavný propagátor vína na Pardubicku Oldřich Bujnoch.

11:41 „Při rozhodování mi pomohly diskuze s přáteli, mezi nimiž se najdou jak levicově, tak pravicově zaměření, a četba různých článků, třeba i levicových, na internetu. I když s nimi nesouhlasím, myslím, že je to důležité, aby člověk měl přehled," řekl student informačních technologií Jan Trusina z Pardubic.

11:31 „Volil jsem stranu TOP 09. Při mém rozhodování mě ovlivnila osobnost Karla Schwarzenberga a okolnost, že v minulém volebním období se tato strana nebála dělat nepopulární opatření, například v ekonomické oblasti, i když věděla, že je tyto kroky mohou poškodit," svěřil se známý pardubický fotograf Štěpán Bartoš.

10:29 „Kampaně nás neovlivnily. Na 95 procent jsme byly rozhodnuté, koho chceme volit. Nechaly jsme se ovlivnit spíše vlastní intuicí a osobnostmi," prozradila Deníku Dagmar Škůrková z Pardubic, která přišla k volbám se svou téměř stoletou maminkou.

9:58 „Jsem v komisi poprvé a hned jsem byl zvolen jejím předsedou. Osobně doufám, že nevyhraje KSČM. Věřím mladým lidem, že k volbám přijdou. Jako předseda musím po celou dobu sedět ve volební místnosti, což asi bude dlouhé," nastínil předseda volební komise na pardubické Základní škole Bratranců Veverkových Marek Lukeš.

9:30 Volí se i v nemocnici
Svůj hlas v Pardubické krajské nemocnici odevzdala i Irena Bláhová.Volby se účastní také pacienti Pardubické krajské nemocnice. Svůj hlas odevzdala v pátek také paní Irena Bláhová. "Jsem tu sice jen na krátkodobém pobytu, ale volit jsem chtěla hned, abych mohla něco ovlivnit. Má to i výhodu, že nemusím ani nikam chodit," pochvalovala si Irena Bláhová. "K volbám chodím pokaždé. Je totiž špatné, když lidé k volbám nejdou, protože tam je vždycky někdo, koho znají. I já jsem měla syna v komunální politice, tak mi to od té doby není jedno," dodala Irena Bláhová.
Volit se v Pardubické krajské nemocnici bude také v sobotu. "V pátek v naší nemocnici využilo možnost volit sedmatřicet pacientů, v sobotu to bude dalších pět," uvedl mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel.

Sobota 26. října 2013

21:06 „Bojím se, že mě překvapí výsledek předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Myslím, že v této zemi nejsem sama," řekla místopředsedkyně Senátu a ředitelka pardubické Základní a Praktické školy Svítání Miluše Horská poté, co přišla v pátek večer odevzdat svůj hlas do „své" volební místnosti v Černé za Bory. „Kampaň byla únavná, plná slibů. Mám trochu obavy, že až po volbách řada voličů zjistí, že neměli dávat jen na sliby. Jenže teď bohužel platí, že čím větší slib, tím větší má politik naději na zvolení. Myslím, že by to tak být nemělo. Voliči by se měli víc dívat, co je to za člověka, který jim toho tolik naslibuje," nechala se slyšet Miluše Horská. Tu do volební místnosti doprovodila její dcera Radka. „Byla jsem mile překvapena tím, jak svou kampaň zacílila TOP 09. Potěšilo mě, že se nebála zaměřit na mladou generaci. Naopak se mi moc nezamlouvala kampaň Zemanovců. Ta mi moc kreativní nepřišla," svěřila se Radka Horská. „Nečekala jsem, jak hodně pozitivně budou lidé vnímat podnikatele Andreje Babiše a jeho hnutí ANO 2011," dodala.

„Průběh voleb je zatím hodně poklidný," shodli se v pátek večer členové volební komise na pardubické základní škole v Ohrazenicích. „Volební účast máme kolem 37 procent. V pátek večer už chodí voličů méně. Volný čas si zde krátíme čtením a sledováním televize," sdělili členové ohrazenické volební komise.

20:30 Dostihy a volby si nevadí
„Myslím, že by sobotní termín závěrečných dostihů na pardubickém závodišti nemusel kolidovat s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Dokonce od některých kandidátů už mám zprávy o tom, že se na závodišti objeví," řekl ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický. „Troufnu si tvrdit, že to pro ty úspěšné může být pěkné prostředí pro oslavu volebního úspěchu. A ti, co naopak neuspějí, zase mohou rozptýlit své chmury pohledem na koně," sdělil Michael Skalický, který nepředpokládá, že by se ještě někdo pokoušel na závodišti agitovat. „Sobotní dostihy začínají v poledne a volební místnosti zavírají o dvě hodiny později. Na nějakou volební agitaci by politici asi ani neměli čas," dodal ředitel pardubického Dostihového spolku.

19:15 „Volil jsem stranu, která dosud v Parlamentu nebyla. Kromě toho, že s ní mám řadu shodných názorů, si myslím, že když už stávající strany dostaly šanci to tady pohnojit, tak i kdyby to ta nová strana pohnojila také, aspoň to může zkusit jinak," řekl pardubický student Jan Kroupa, který se rozhodl využít kroužkování. „Kroužkoval jsem proto, že v popředí kandidátky byl jeden člověk, který mi neseděl. Nelíbil se mi hlavně jeho účes," dodal Jan Kroupa.

18:51 „Za první čtyři hodiny od otevření volebních místností máme třiatřicetiprocetní účast, což je na předčasné volby do Poslanecké sněmovny poměrně slušné číslo," hlásil David Zelený, předseda volební komise, která sídlila v prostorách pardubické základní umělecké školy v Havlíčkově ulici. Ta nahradila tradiční místo – Základní školu Závodu Míru, která je dočasně uzavřena kvůli výskytu nebezpečného azbestu. „Jsem přesvědčen o tom, že lidé o této novince byli informováni dostatečně. V tomto ohledu jsme žádný problém nezaznamenali," poznamenal David Zelený.

17:57 Jak si krátí čas členové volební komise, když zrovna nejdou voliči? „Lidé podle mého názoru chodí ve stejném počtu jako v minulých letech. Když zrovna je volno, zabavujeme se různě. Někdo si čte knížku, jiný si povídá třeba u kávy," sdělila předsedkyně volební komise na pardubické Základní škole Studánka Jana Kosková.

17:48 Do „své" volební místnosti na pardubické Základní škole Studánka v pátek zavítal lídr krajské kandidátky Babišova hnutí ANO 2011, novinář Martin Kolovratník. „Přiznám se, že jsem rád, že už je kampaň za námi. Končili jsme ji v pátek ve dvě ráno v pardubickém klubu Žlutý pes. Únava je veliká, ale převyšuje ji dobrý pocit nad tím, že jsme tomu dali sto procent," řekl po vhození hlasu do urny pardubický lídr hnutí ANO 2011. Z kampaně měl Martin Kolovratník nejlepší pocit ze setkávání se s voliči. „Pozitivně hodnotím výjezdy po kraji. Kontakt s lidmi má určitě smysl, dá vám zpětnou vazbu na vaši práci. Překvapila mě negativní kampaň, kdy ostatní strany na billboardech útočily proti sobě i proti nám. Myslím si, že takové věci do kampaně nepatří," zhodnotil Martin Kolovratník. A má podle něj smysl chodit k volbám? „Myslím si, že je dobře k volbám jít a vyjádřit se," uzavřel známý novinář.

17:35 Pardubičtí herci se sešli i u voleb
Ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohanl u volebHned trojlístek členů Východočeského divadla se v pátek sešel v jeden čas u voleb na Základní škole Bratranců Veverkových. „Volební kampaň jsem nesledovala. Rozhodla jsem se podle svého srdce a rozumu," konstatovala pardubická herečka a dabérka Kristina Jelínková, která do volební místnosti zavítala se svým přítelem a synem Matoušem. „Svůj názor jsem od minulých voleb nezměnila. Myslím, že letošní poměrně krátká předvolební kampaň toho moc neovlivnila," nechala se slyšet herečka Jindra Janoušková, manželka ředitele Východočeského divadla v Pardubicích Petra Dohnala. I ten měl o tom, koho bude volit, dávno jasno. „Pro mě je důležité zůstat u volby strany, která sice momentálně není na výsluní, ale má nosné myšlenky. Chtěl jsem ji podpořit hlavně proto, aby dostala šanci se vzpamatovat. Jsem si vědom toho, že prošla určitou krizí, ale nebylo by podle mého názoru dobré ji teď zatratit a zlikvidovat," sdělil šéf pardubických divadelníků. „Výrazné fauly jsem v předvolební kampani nezaznamenal. Tentokrát mi přišla i docela dost racionální. Možná právě proto, že byla krátká. Člověk si ale během ní mohl stihnout udělat názor také na nové politické subjekty," vyjádřil se Petr Dohnal.

17:25 Student Jindřich Holiš z Černé za Bory se rozhodl v letošních volbách zkusit novou, neprověřenou stranu.„ Letos jsem se poprvé rozhodl volit menší, začínající stranu. Mé rozhodnutí nevzešlo ani tak z výrazného zaujetí jejich kampaní, nebo nadšením z jejich programu. Jednoduše už nevěřím velkým stranám, které jsem dříve volil a které byly součástí letošní frašky. Všichni asi vnímáme, že nastal čas pro změnu a já osobně si nedovedu představit, že by této změny byli schopni stejní lidé, kvůli kterým ji požadujeme," doplnil Jindřich Holiš.

17:24 Finanční analytik Lukáš Konvalina z Pardubic považuje vhození hlasu do volební urny za povinnost každého občana. „Je to povinnost každého z nás - přispět svou troškou a nevymlouvat se. Inspiraci pro to, koho volit jsem čerpal z kampaně, názorů, které jednotlivé politické strany či kandidáti propagují. Také jsem bral v potaz, jak doposud působili ve vládě. Svůj hlas jsem odevzdal TOP 09," upřesnil Lukáš Konvalina.

17:22 „Minulá vláda se mi nelíbila. Přála bych si změnu. Proto jsem volila sociální demokracii," uvedla jedna z pardubických voliček Jaroslava Baldrychová.
„Kampaně nás neovlivnily. Na 95 procent jsme byly rozhodnuté, koho chceme volit. Nechaly jsme se ovlivnit spíše vlastní intuicí a osobnostmi," prozradila Deníku Dagmar Škůrková z Pardubic, která přišla k volbám se svou téměř stoletou maminkou.
„Věděla jsem od začátku, koho chci volit. Jsem pro zlatou střední cestu. Chtěla bych, aby v Parlamentu byli zástupci menších obcí a mladí i starší lidé," řekla těsně po vhození volebního lístku do urny Milena Zemanová z Pardubic.

16:59 „Sledovala jsem předvolební kampaně, ale ani ne tak kvůli tomu, že bych se na jejich základě rozhodovala, ale spíše mě zajímalo, čím se každá strana prezentuje. O svém rozhodnutí jsem se bavila s kamarádkou, která mi přitakala, že i ona je rozhodnutá stejně. Přijde mi, že Češi a Slováci jsou nepoučitelní, jinak by předvolební průzkumy nemohly vypadat tak, jak vypadají. Takže já jsem volila, a to můžu napsat s klidným svědomím, ODS. Přijde mi, že neslibují nic, co by nešlo při troše vůle splnit a líbí se mi jejich rezolutní ne koalici s komunisty," prozradila Martina Němcová z Pardubic.

16:53 „K těmto volbám letos nepůjdu z toho důvodu, protože jsem znechucen současnou politickou situací v České republice. Před volbama slyším ze všech koutů hromadu předvolebních slibů a po volbách pak to jsou jen případy plné skandálů, rozkrádání, korupce bez ohledu na to, která politická strana je u moci. Řeči o tom, že právě můj hlas může rozhodnout nebo že je špatné nedát hlas nikomu beru s nadhledem. Momentálně není nikdo, kdo by mě oslovil natolik, abych ho volil. Nikdo, kdo by mě přesvědčil o tom, že jeho vítězství pro nás bude doopravdy přínosné.," uvedl Zdeněk Novák z Rokytna.

16:48 „K volbám jsem šel, i když jsem do poslední chvíle váhal mezi dvěma stranami. Rozhodoval jsem se až za plentou," svěřil se vysokoškolský student Michal Skladan ze Srchu. „Původně jsem chtěl volit jednu z malých neparlamentních stran, ale nakonec jsem usoudil, že nemá ani minimální kampaň a tedy asi reálně ani neusiluje o zvolení. Bohužel ani smysluplný program není zárukou jeho prosazení," podotkl Michal Skladan.

Volební přípravy ve Starém Mateřově na Pardubicku16:45 „K volbám jsem šla. Rozhodovala jsem se hlavně podle informací, které jsem čerpala z médií. V případě jednotlivých kandidátů jsem vybírala ty, které znám," sdělila vedoucí Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji Ivona Baklíková.

16:25 Jedním z prvních voličů, kteří přišli volit na pardubické Základní škole Bratranců Veverkových, byl i Jiří Hrubý: „Sice mi není blízký žádný z kandiátů, nicméně vyznávám heslo, že kdo nechodí k volbám, volí komunisty. Proto jsem k volbám letos přišel." Do stejné volební místnosti přišla vhodit hlas do urny i Ivana Grimová. „Zvolila jsem nakonec stranu, která měla pro mě nejlepší program a způsob jeho naplnění. Volila jsem letos jinou stranu než v minulosti," poznamenala Ivana Grimová.

16:00  Netradičně v Pardubicích kvůli pracovním povinnostem odvolila také náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová. Svůj hlas do urny vhodila na ZŠ Bratranců Veverkových.

15:47 Pardubická ODS v den voleb řeší kroužkování
Ještě se ani neotevřely volební místnosti a už došlo uvnitř ODS v Pardubickém kraji k drobné slovní přestřelce. „Voliči by měli volit hlavně hlavou. Přijde mi trochu zvláštní, když krajský lídr kandidátky ODS půl hodiny před zahájením voleb SMS zprávou vyzývá, aby lidé kroužkovali jen první tři kandidáty. Přiznám se, že jsem trochu nepochopil proč," uvedl předseda pardubického oblastního sdružení „ódéesky" Jiří Janků. „Vyjádření Jiřího Janků nebudu komentovat," konstatoval krajský lídr ODS do předčasných voleb Radim Jirout.

15:42 Před volebními místnostmi na Základní škole Bratranců Veverkových se před 14:00 hodinou tvořily fronty doslova stovek lidí. Leží zde volební místnost pro městský obvod Pardubice I., kde je v krajském městě pravděpodobně nejvíce voličů.

15:40 Volby sleduje také Policie České republiky. "Na řádný průběh voleb a případná narušení policisté dohlížejí, žádné mimořádné události ale nečekáme. Hlídky z jednotlivých obvodních oddělení se mohou v namátkou v okolí vybraných volebních místností jako dohled nad veřejným pořádkem objevit," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

15:35
„Volit jsem šel v pátek, hned po otevření volebních místností. Byl jsem celý nedočkavý, ostatně jako všichni v tomto státě. Cestou jsem se zastavil na náměstí Československých legií pod plastikou prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a vnímal, jak je krásně, jak svítí sluníčko," usmíval se dobře naladěný pardubický architekt Miroslav Řepa. „Slyšel jsem nádhernou vzpomínku na projev kardinála Dominika Duky u hrobu někdejšího českého prezidenta Václava Havla. Jeho životní moudrost mě znovu přesvědčila, že je třeba klást důraz na hodnoty, jako je etika, duchovno, zkrátka věci, které jsou v současné době bohužel dost opomíjené. Jsem přesvědčen o tom, že stále ještě v naší zemi existují čestní a rovní lidé, kteří mají národu co dát. Je pravdou, že oficiální politici toho moc schopni nejsou, ale já stále zůstávám optimistou," doplnil Miroslav Řepa.

Volební přípravy ve Starém Mateřově na Pardubicku15:24 „Jít k volbám neberu jako radost, ale jako určitou povinnost každého občana. Když k nim člověk a je mu to lhostejné, tak je to asi špatně. Jeden hlas možná nic neovlivní, ale pokud si tohle řekne více lidí, tak už je to víc hlasů, které mohou něco změnit. Billboardy s hesly byly na každém rohu a rozdávaly se koblihy, což asi na mnoho lidí mohlo velmi zapůsobit a třeba se i podle toho rozhodovali. To ale asi není moc dobře. Já jsem se při rozhodování nejdříve zaměřil na nové politické strany a hnutí, protože jsem o nich nic nevěděl, navštívil jsem jejich internetové stránky a četl jejich programy. Postupně jsem se propracoval i ke známějším politickým stranám a začal jsem je mezi sebou porovnávat. Rozhodování nebylo jednoduché, protože všechny programy mi připadaly tak, že bude všechno v pohodě a že vlastně ať zvolím kohokoliv, bude to dobrá volba. Své konečné rozhodnutí jsem přizpůsobil tomu, že jsem student, proto mě zajímalo, jak mi stát pomůže v budoucnu například k získání zaměstnání a postavení se na vlastní nohy. Dále na mě zapůsobily strany a hnutí, které se ostře vyjadřovaly proti korupci a nepřizpůsobivým občanům, protože tato dvě témata považuji za velice závažná. Doufám, že mnou zvolená strana, bude plnit to, co slíbila a já nebudu svou volbou zklamán," sdělil Jakub Kučera z Komárova, který šel v letošním roce k volbám poprvé.

14:45 „Volit jsem šel, protože to považuji za svoje občanské právo i povinnost. Je pravdou, že ani jedna z politických stran se mi nelíbila bez výhrad. Chtěl jsem dát najevo, že jsem nespokojen se současným stavem společnosti. Přes dvacet let je naše republika rozkrádána, lidé nemají práci a nám vládnou stále stejné tváře. Vím, že můj hlas je jen kapkou v moři, ale z mé strany jsem udělal všechno pro to, aby to tak dál už nebylo," konstatoval známý pardubický fotograf a dlouholetý předseda pardubických včelařů Evžen Báchor. „Je mi 63 let, takže jsem toho zažil už poměrně dost. Po sametové revoluci jsem věřil, že konečně v naší zemi nastane demokracie. Sny o spravedlivé společnosti vystřídala současná realita, kdy jeden druhého okrádá a úzká menšina bohatne na úkor stále chudší většiny," poznamenal Evžen Báchor.

Pátek 25. října 2013

ANKETNÍ OTÁZKA DENÍKU: Myslíte si, že je důležité přijít k volbám

Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu, ředitelka pardubické školy Svítání
ANO.  Lidé by k volbám přijít měli. Kandidátky stran nemusí brát jako dogma, doporučila bych jim kroužkovat. Ideální je, když člověk kandidáty zná nebo si o nich alespoň sežene potřebné informace. Na zadních místech jsou často kvalitní lidé, kteří by si zasloužili dostat šanci.

Luděk Šorm, ježibabolog,
provozovatel Perníkové chaloupky v Rábech
NE. A to hlavně proto, že nesplnění volebních slibů bohužel není posuzováno jako podvod na voličích. Proto dnes nikdo nikomu nemůže věřit. Kdyby strany dodržely to, co slíbily, bylo by to něco jiného, ale takhle si mohou povídat, co chtějí.  Když jdu k volbám, cítím se po nich podveden.

Miroslav Papež, pardubický hudebník
ANO. Lidé by k volbám určitě přijít měli. Dnes je možná více než kdykoliv předtím důležité vyjádřit svůj názor ve volbách. Žijeme ve složité době, jsme svědky nejrůznějších korupčních skandálů, a tak jsem přesvědčen o tom, že právě teď  je to možná vůbec nejdůležitější od dob Sametové revoluce v roce 1989.
Leona Šenková, přeloučská zpěvačka

ANO. K volbám by lidé rozhodně měli dorazit. Přiznám se ale, že jsem sama na rozpacích, jestli to má smysl, protože nevím, co od jednotlivých politických stran očekávat. Stále ještě přemýšlím, která to s námi myslí skutečně dobře a pomůže zajistit lidem práci a alespoň trochu slušnou životní úroveň.

Autor: Redakce

25.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jiří Skalický.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 30,81 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení