JIŘÍ SEJKORA
Skokové zdražení vajec domácnosti zaskočilo. Prakticky se nenajde jediná domácnost, kde by se zvýšení cen této základní kuchyňské suroviny nesetkalo s nevolí.

Kráva v paneláku?

A lidé už začínají reagovat po svém. Mezi nápady už se začínají objevovat i takové možnosti, jako chov slepic na balkoně. Kromě vážně míněných tipů ale koluje na internetu i řada vtipů. Například včetně inzerátu nabízejícího k prodeji milou a přátelskou krávu zvyklou v paneláku.
Češi zkrátka reagují na krizi tak trochu po svém – kromě nadávání v hospodách vymýšlejí o zoufalé situaci také vtipy.

Vlastní zásobení

„Doma máme šest slepic,“ říká osmadvacetiletý Aleš Zeman ze Živanic. „S tímhle počtem dokážeme pokrýt potřebu vlastní a vypomáhat dalším čtyřem domácnostem. Zdražení vajec jsme díky vlastní soběstačnosti nezaznamenali, ale zato lehce zvýšený zájem už ano. Zřejmě chov malinko rozšíříme,“ sděluje Aleš Zeman.
Zájem o rozšíření chovu slepic nezaregistrovali jen drobní pěstitelé, ale především zemědělské firmy. A rychle využívají obchodní příležitost.

Jak si Evropa přeje

„Už zhruba od února vím, že po menších obcích jezdí co čtrnáct dní náklaďák z farmy a prodává kuřice.  Prý jezdí v celém Pardubickém kraji, takže zřejmě o zákazníky nemají nouzi,“ uvádí  Aleš  Zeman.

„Začínám se chovat tak, jak si zřejmě Evropská unie přeje – zjišťuji, jak hospodařit samostatně, jak si raději pěstovat vlastní zeleninu, abych na dovozu z Evropy nebyl závislý vůbec.  Jsem rád, že to u nás zatím ještě jde, i když  Evropa i náš vlastní stát dělá všechno pro to, aby zlikvidoval většinu domácí zemědělské produkce. I přesto existují stále ještě drobná zemědělská družstva, která  jsou schopna produkovat poctivou domácí zeleninu,“  podotýká Aleš Zeman.

Chov ve městě

Svá vajíčka má i rodina Štěpánkových z Pardubic.  
„Máme osm slepic na zahradě u rodinného domu a k tomu králíky.  Cenový skok vajec se nás proto nedotkl. Zásobujeme sami sebe. Jediná změna po cenové revoluci je to, že rodiče už chtějí slepice na noc zamykat, protože se doslechli o hrozících krádežích. Doteď jsme je nezamykali,“ říká Monika Štěpánková z Pardubic.

„S vlastním chovem slepic vyjdou náklady na jedno vejce přibližně stejně jako v obchoďáku. Když si ale do misky vyklepnete domácí vejce se sytě oranžovým žloutkem s tím vybledlým z obchoďáku, je rozdíl celkem jasný,“ uzavírá Aleš Zeman.

Anketa: Co říkáte na cenovou houpačku vajec v obchodech?

Petra Vilímová, trafikantka
Cenu vajíček moc neřeším, protože nemám takovou spotřebu. Vajíčka nakupuji tak jednou do měsíce a tím pádem na cenu nekoukám.

Šárka Vágnerová, mateřská dovolená
Cenu vajíček určitě sleduji a hledám obchody, kde mají vajíčka nejlevnější. Už jsem i uvažovala, že bych si pořídila vlastní slepice.

Vlasta Vaníček, důchodce
Ceny vajíček řešit nemusím, protože mám vlastní slepice. Pravda ale je, že ceny, které jsou v obchodech za často nekvalitní vejce, jsou vysoké.

Tereza Danková, prodavačka
No, co se s tím dá dělat. Cena je nepřiměřeně vysoká, ale když je potřebujeme, tak je prostě vezmeme a jdeme a na cenu raději ani nekoukáme.

Lída Rejmanová, administrativní pracovnice
Ceny vajíček moc neregistruji, protože je zas tak moc nekupuji, o to se většinou stará maminka, ale je pravda, že se o tom hodně mluví.

Dušan Mičica, člen Českého červeného kříže

Ceny vajíček řešit nemusím, protože bydlím s babičkou 
a ta má vlastní slepice. Spotřebu nemáme velikou, takže bych na cenu asi nekoukal.