Slepotičtí uctili památku rodáka Emila Morávka, který před jedenasedmdesáti lety zahynul jako pilot francouzské armády. Morávkovi se dostalo pocty při obecních slavnostech spojených se sjezdem slepotických rodáků.
Morávek se narodil v roce 1914. Jaké mnohému vrstevníku, i jemu učarovalo letectví. Emil Morávek se tedy stal stíhacím pilotem, a jako pilota jej v roce 1939 zastihla německá okupace.
Přes Polsko se mu podařilo dostat do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. Nakonec se stal bojovým stíhačem.
Jeho poslední let se uskutečnil 15. června 1940, kdy zahynul poblíž vesnice Heuilley-le-Grand. Emil Morávek byl posledním příslušníkem československého letectva, který padl v boji i za Francii.
„Po léta jsem chodil na náš hřbitov s květinou na hrob svého strýce. Vedle něj ležel i Emil Morávek a jemu na hrob květinu nikdo nenosil. Tak jsem ji tam dával i jemu,“ konstatoval bývalý starosta Heuilley-le-Grand Serge Forgeot, z jehož iniciativy se začíná rozvíjet partnerství mezi Morávkovým rodištěm a místem skonu. Sám Forgeot se osud letce Morávka zajímal natolik, že o něm dokonce sepsal i drobnou publikaci.
V Morávkově rodišti ale až do nedávné doby žili v omylu. „Celá léta jsme se domnívali, že Emil padl v Belgii a byl příslušníkem britského letectva. Až plukovník Vallerian Ignatovitch z Paříže, prezident Sdružení československých dobrovolníků ve Francii za II. světové války, nám poskytl relevantní informace. Proto jsme nechali vyrobit novou pamětní desku, kterou jsem představili právě při obecních slavnostech,“ řekla starostka Slepotic Jana Bořková.
Obecní slavnosti začaly ve slepotickém kulturním domě již v sobotu dopoledne koncertem dětského dechového orchestru Bašapa z nedaleké Horní Rovně. Před obědem milovníkům dechovkových melodií zahrála ještě dechová hudba pardubického pivovaru Pernštejnka.
Hlavní program ale začal úderem jedné hodiny po poledni, kdy se na pochod obcí vydal průvod složený z dobrovolných hasičů, praporečníků, mažoretek či zástupců Armády České republiky.
Čestní hosté pak položili květiny k pomníků padlých u kostela Povýšení Svatého kříže, na němž byla znovu osazeny pamětní deska Emila Morávka, a u letcova rodného domku účastníci očekávali přelet historického letounu Curtiss-Hawk H-75, v němž kdysi létal i sám Morávek. Z povětrnostních důvodů byl let nakonec odvolán.
Lukáš Peška