Nachytal se i klient Výměníku

Na jeden takový případ upozornili sociální pracovníci pardubického střediska Výměník, jedné z poboček občanského sdružení Péče o duševní zdraví, kteří podporují osoby se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce.

„Jeden z našich zaměstnanců přišel vyjednat rozvázání pracovního poměru v chráněné dílně, kde pracoval jako uklízeč kanceláří. Důvodem rozvázání pracovního poměru byla skutečnost, že má rozjednanou práci ve wellness studiu, kde by natíral lidem masky na obličej a zároveň by si povídal s klientkami studia. Tuto práci bychom mu velmi přáli, protože je společenský a rád komunikuje s lidmi. Jakmile nám ale řekl, že si musí nejprve zakoupit výrobky v hodnotě tři tisíce korun, vzbudil v nás hlubší zájem a začali jsme si uvědomovat, co se může stát,“ vysvětlila pracovnice Výměníku Eva Kotyková.

Na trhu práce se stále častěji objevují nabídky na místa wellness poradců. Jejich pracovní náplní by měla být práce s lidmi, o které mají individuálně pečovat a díky tomu tak získat nadprůměrné výdělky a rychlý profesní růst.

Když se ale dostaví na pracovní pohovor, může přijít velké zklamání. Místo pracovníka wellness studia by se totiž měli stát pouze prodejcem produktů některé společnosti. Situace je taková, že se takové firmy na nadprůměrné výdělky snaží nalákat už i hendikepované osoby.

Vychvalují příjmy, předpoklady zamlčí

Tito prodejci pořádají pravidelné mítinky, na kterých vychvalují své produkty a popisují změny, které jim do života přinesly. Jedná se především o vysoké příjmy. Na mítinku se už ale nedozvíte, že k práci je zapotřebí značná dávka asertivity.

„Činnost je vykonávána na živnost, což s sebou přináší zodpovědnost za samostatné placení pojištění a daně. Naši klienti jsou velmi důvěřiví lidé. Náš zaměstnanec by se nákupem výrobků mohl dostat do vážných finančních problémů, navíc tlak na výkon a vysoké pracovní nasazení by mohlo u našich klientů vést i k vážnému zhoršení zdravotního stavu,“ dodala Eva Kotyková.

Sociální pracovníci se shodují na tom, že je třeba držet se několika pravidel při hledání zaměstnání. Hledat si o firmě informace na internetu, zjistit,  pro jakou firmu budu pracovat, v jakém pracovně právním vztahu, jaká bude náplň práce.

(kat, dub)