Nutno dodat, že vedení holické radnice proti sobě nemá příliš sjednocenou opozici. Se sedmi mandáty zde po volbách v roce 2014 drží jasnou většinu sociální demokracie, která i obhájila pozici starosty. Velkým slibem minulých voleb v Holicích (i v repertoáru vítězné ČSSD), byl městský krytý bazén, či zřízení vlastní městské policie. Ani jeden z těchto bodů se ale z místa za čtyři roky nepohnul.

„Kolem bazénu v Holicích se nic neděje a zřejmě dlouho dít nebude. Diskuze se zatím vede o tom, jestli to smysl má a zda by bylo využití. Dle mého ano, protože v městě je několik škol a spolu se spádovostí okolních obcí by bazén potenciál měl, byť jako příspěvková organizace města, která by něco stála, ale sloužila by širokému spektru občanů,“ říká holický zastupitel za TOP09 Lukáš Horský.

Vášně planuly asi nejvíce kolem řešení situace sociálně slabších občanů. Město chtělo pro potřeby těchto občanů využít dům v Hradecké ulici i sousední bývalou základní uměleckou školu. Chályhodný záměr muselo ale obhajovat před předsudky, ale i absurdními fámami, že se chystá ubytovna pro imigranty. Zveličované strašidlo imigrace na zatemňování rozumu fungovalo tak dokonale, že po městě už proti „ubytovně pro azylanty“ kolovala petice.

Přitom šlo o zázemí pro občany Holic, kteří se například dostali do exekuční nouze. Nájemníci z původního domu v Hradecké ulici nyní už bydlí v původní „ZUŠce“. „V čísle 59 nám s pomocí dotace vznikne do konce října osm nových bytů pro potřeby města,/ říká starosta Vladimír Effenberk.

Aktuální vášně zase budí projekt sportovní haly. Zbrusu nová stavba z původně plánovaných 18 milionů už poskočila na částku 60 milionů. K původním projektů revitaliazce sportovišť se navíc hala přidala až jako poslední a mimo plán.

„Původní plán byl 18 milionů s tím, že místo otevřeného multifunkčního hřistě tedy vznikne pouze tréninková hala bez zázemí. Poté se ale řeklo, že když už se hala stavět bude, měla by být plnohodnotná a projekt se dodatky zvýšil na 37,5 milionu. V projektové dokumentaci teď je ale poslední cena už 60 milionů korun a to ještě nebude konečná,“ říká Pavel Hojka, ředitel holického DDM a kandidát nového sdružení nezávislých kandidátů PRO Holice.

Hala navíc už touhle dobou měla stát. „Nemáme ale zatím ani stavební povolení. Projekt jsme dostali na stůl teprve před 14 dny. Původní projekt byl vyčíslen na 42 milionů, pak ale přišel projektant s tím, že se o osmnáct milionů spletl,„ říká starosta města Ladislav Effenberk. Kritika ale nesměřuje jen k oddalování stavby, ale i na finanční stránku projektu, který chce město platit z vlastních zdrojů.

„Zatím jsme si na halu půjčili na 12 milionů. O dotaci na halu ale budeme také žádat, zastupitelstvo to uložilo jako úkol. V současné době máme v rámci revitalizace sportovního areálu požádáno o dotaci na vodohospodářskou infrastrukturu. Pakliže ta dopadne, peníze původně tam alokované přesuneme právě na projekt haly a tím je financování pokryto,“ dodává Effenberk.

„Finančí stránka věci a způsob jakým se to děje – tedy z rozpočtu města a jeho zadlužením, tak to je nešťastné. Pro tak malé město mělo být podmínkou krýt tu stavbu od začátku dotačním titulem. Zavíráme si tím cestu i k otázce bazénu. Dodnes přitom ani nevíme, jak se bude nová hala vlastně provozovat. Stará hala je zatím dotována městem více jak jedním milionem korun ročně a u nové její dotování a využití není od vedení města známo,“ dodává Pavel Hojka.

POVEDLO SE: Řešení situace sociálně slabších rodin. Město dotáhlo řešení situace úspěšně do konce.

NEPOVEDLO SE: Stavba sportovní haly, která už měla stát, ještě nezačala a její tíhu ponese hlavně rozpočet města.