Dnes budou zastupitelé Pardubického kraje rozhodovat o sloučení Střední odborné školy (SOŠ) a Středního odborného učiliště (SOU) Poděbradská se Střední průmyslovou školou potravinářskou v Pardubicích.

Studenti již dříve proti záměru odboru školství Pardubického kraje demonstrovali. Na své straně mají například vedení města, pardubický Cech hostinských, hoteliérů, řezníků a uzenářů či ředitele hypermarketu Globus.

Proč Poděbradská?

Většina ale nezpochybňuje potřebu regulace středního školství, vlnu kritiky však kraj schytal za nápad omezení školy, která nemá ekonomické problémy, je dobře naplněna žáky a v budově má kvalitní prostory pro praktickou výuku žáků. Zvláště, když dříve zástupci kraje prohlásili, že chtějí podporovat učňovské obory.

Studentům z Poděbradské prý zatím dodnes nikdo uspokojivě nevysvětlil, proč by na optimalizaci školství měli doplatit právě oni.
„Minulý týden s námi po naší výzvě diskutovala krajská radní Jana Pernicová. Žádné nové a pádné argumenty nezazněly. Prohlásila, že jsme prý byli vulgární a že pro nás na trhu práce není místo,“ komentovala schůzku studentka Michaela Brožková.

Na Poděbradské stále doufají, že nakonec převládne zdravý rozum a zastupitelé návrh neschválí. „Zastupitelům jsem v pondělí odeslal dopis, v němž vysvětluji naši situaci a někteří projevili další zájem. Převládá optimismus a naděje, že se dobrá věc podaří. Ve škole je dobrá nálada jak mezi studenty, tak v pedagogickém sboru,“ uvedl včera ředitel SOŠ a SOU Poděbradská Ctirad Kreml.

Akce kulový blesk

Sloučit se školy mají do budovy v centru města, na Poděbradskou se má stěhovat Střední průmyslová škola chemická a její budovy zase využije okresní soud.

Slučování škol v Pardubickém kraji

Krajští radní již schválili sloučení střední školy zahradnické se střední školou technickou v Litomyšli. Chtějí také prosadit sloučení Vyšší odborné školy a Střední odborné školy Gustava Habrmana se Střední odbornou školou a učilištěm technických oborů v České Třebové. Dnes zastupitelé budou jednat o splynutí potravinářské školy v Pardubicích s učebními obory ve stejném městě. Po celém kraji se omezuje počet tříd na gymnáziích. Jedna třída čtyřletého oboru ubyla například gymnáziím Mozartova a Dašická v Pardubicích.

(svp)