Kdy je nejlepší doba na pozorování zatmění Slunce? Přesně v pátek v 10:47 hodin. Slunce se v pátek schová téměř ze tří čtvrtin, další podobnou příležitost budou mít lidé v České republice až v roce 2026.

Pokud by někdo měl zájem vidět úplné zatmění, musel by se vypravit na sever.

„Takzvaný pás totality tentokrát prochází nad severním Atlantikem. Člověk, který by chtěl pozorovat úplné zatmění, by se musel vypravit asi na Faerské ostrovy, jinak bude viditelné jen z lodi," vysvětlil předseda Astronomické společnosti Pardubice Martin Slezák.

Tak výrazné zatmění Slunce bylo v České republice naposledy k vidění v roce 2011. Ještě výraznější byl tento úkaz v roce 1999. V té době procházel pás totality kousek od českých hranic.

Až 99 procent

„V jižních Čechách tak bylo Slunce zakryté až z 99 procent. V Pardubicích bylo to číslo o něco nižší," podotkl Martin Slezák.
Hvězdárna barona Artura Krause na pardubickém sídlišti Dukla připravila na dnešní den mimořádné pozorování částečného zatmění.

„Od 9:30 do 12 hodin budou pro veřejnost v pardubické observatoři připraveny jednotlivá pozorovací stanoviště, kde si každý návštěvník bude moci prohlédnout zatmění v patřičném zvětšení. Kromě pozorování úkazu samotného, připravujeme pro návštěvníky naší akce i online webcast z míst, kde bude úplné zatmění Slunce," uvedl Petr Komárek z pardubické hvězdárny s tím, že velikost zatmění viditelného z Pardubic bude asi 73 procent zakrytí slunečního disku.

Slunce se schová ze tří čtvrtin, opakování bude až za 11 let

Ne každý má šanci vypravit se v dopoledních hodinách do hvězdárny. Nemusí ale zoufat, zatmění Slunce bude viditelné v podstatě odkudkoliv. Na výběru místa příliš nezáleží. „Stačí, aby tam byl dobrý výhled na Slunce," řekl předseda Astronomické společnosti Pardubice Martin Slezák, který zároveň upozornil, že je nutné si chránit oči.

Slunce sice bude takřka ze tří čtvrtin zakryté, ale přesto může neopatrným pozorovatelům trvale poškodit zrak.
Obyčejné sluneční brýle prý v žádném případě nejsou dostatečnou ochranou.

Svářecí sklo

Co tedy při pozorování po᠆užít? „I při částečném zatmění Slunce je nutné použít filtr! Nejdostupnějším filtrem na pozorování Slunce je například svářecí sklo minimálně stupeň 13 nebo černý rentgenový snímek. V ideálním případě pak fólie speciálně určená k pozorování a fotografování Slunce," poradil Petr Komárek z Hvězdárny barona Artura Krause.

Zatmění Slunce je vždy výjimečnou událostí, jelikož je k vidění vždy jen jednou za několik let. V České republice bude další zatmění pozorovatelné v roce 2021, ale sluneční disk nebude zakrytý z tak velké části jako v pátek. Srovnatelné zatmění tak bude možné opět spatřit až za jedenáct let, tedy v roce 2026.

Za 120 let

Pokud by chtěl někdo v naší zemi spatřit úplné zatmění Slunce, musel by se pravděpodobně naučit cestovat časem nebo vynalézt lektvar nesmrtelnosti. Úplné zatmění Slunce totiž v České republice nastane až za dlouhých 120 let.

„Z České republiky budou všechna následující zatmění Slunce viditelná pouze jako částečná, a to až do roku 2135, kdy 7. října v dopoledních hodinách nastane úplné zatmění Slunce. Více než na dvě a půl minuty se naše republika ponoří do nezvyklého příšeří. To je ovšem vzdálená hudba budoucnosti," konstatoval Petr Komárek.

Úplné zatmění Slunce probíhá pouze ve velmi úzkém pásu, kam dopadá úplný měsíční stín, který nazýváme „pás totality".
Všichni pozorovatelé, kteří se nacházejí mimo tento koridor, vidí zatmění Slunce pouze jako částečné.