A to jen kvůli chybě úředního šimla. Na místě, kde byly kolektory postaveny, totiž měly podle územního plánu stát rodinné domky. Jenže místní úředníci stavbu přesto povolili a zkolaudovali, což ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zkritizovalo jako porušení stavebního zákona.

Pardubický krajský úřad proto žádal odstranění stavby. MMR však jeho rozhodnutí zrušilo s tím, že investor jednal v dobré víře, že stavební povolení má platné. Ministerstvo však zároveň odmítlo možnost zpětné změny územního plánu jako nezákonnou. Po včerejšku je už jasno.

„Nelze hovořit o zpětné změně územního plánu. Jakákoliv změna územního plánu může v budoucnu být schválena bez ohledu na existenci stavby zastupitelstvem města Sezemice,” uvedl vedoucí majetkového odboru a stavebního řádu krajského úřadu Michal Votřel.

Kraj zároveň na základě předchozího rozhodnutí MMR zastavil přezkumné řízení, čímž byla zažehnána hrozba zahájení řízení o odstranění stavby. „Stavebník tedy v současné době má pravomocné územní, stavební a kolaudační rozhodnutí,” dodal Votřel.

Na zbourání elektrárny by tratili všichni. Pochvalují si ji totiž místní, také město z ní má pěkné příjmy do pokladny a poškozený investor by o své peníze bojoval v arbitráži.