Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Služby města nesečou celé město. Zakázky se soutěží

Pardubice – Není posekáno. V Pardubicích v těchto dnech občas přetřásaný povzdech.

3.6.2015 1
SDÍLEJ:

Bubeníkovy sady už zase budou připomínat městský park. Přerostlá tráva, ze které občas vykoukly chodníky a lavičky, už dostává od sekaček co proto. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Město má pro údržbu zeleně a další služby zřízenou vlastní firmu – Služby města Pardubic. Jenže zakázky na sekání trávy zadávají městské obvody podle pravidel veřejné soutěže. Část městských obvodů tak sekají soukromé firmy, které vyšly vítězně z vypsaných soutěží.

„Stačilo by přitom vypsat cenovou poptávku a zakázku pak zadat v režimu 'in-house' vlastní, za tímto účelem zřízené firmě. Zákon o veřejných zakázkách toto umožňuje," namítá proti tomuto postupu zastupitel František Brendl (Pardubáci).

Služby města Pardubic tak letos sekání trávy provádějí pro tři městské obvody. „V současné sezoně v Pardubicích sečeme na městských obvodech v Polabinách, na Dubině a Svítkově plus některé části sídliště Dukla, které si objednával magistrát města," říká mluvčí Služeb města Pardubice Světlana Pozníková.

Ačkoliv tento rok mají městské služby sekat trávníky ani ne v polovině z městských obvodů, i tak jde o dost rozsáhlé plochy. „Tento rok to pro nás představuje 800 000 metrů čtverečních ploch. Sekání se opakuje v závislosti na požadavcích a potřebách jednotlivých míst. Seká se pětkrát i sedmkrát za rok," dodává Světlana Pozníková.

Na sekání trávy mají Služby města Pardubice deset zaměstnanců. Největší práci jim dá sídliště Dubina. „Tam je největší podíl sekání jak ploch mezi budovami, tak volných prostor," říká Pozníková.

František Brendl: Ukázkový paradox fungování obvodů
„Sekání trávy je jedním z nejkřiklavějších paradoxů fungování městských obvodů," říká k tématu zastupitel František Brendl (Pardubáci), který patří ke kritikům existence a fungování městských obvodů.

„Máme tady městskou akciovou firmu, která je přímo pro tyto práce určená. Z daní občanů má nakoupenou techniku, zaměstnává na to lidi a naproti tomu jsou městské obvody, které si v některých případech vybavují vlastní technické služby. Úplný paradox nastává třeba na prvním městském obvodu, který si zřizuje vlastní technické služby – se zaměstnanci i technikou. A to jej vede starosta Menšík, který je, stejně jako ředitelka Služeb města Pardubic (SMP) Lea Tomková, členem hnutí ANO. Pak má město fungovat jako celek. Ať tedy toto dělají pouze soukromníci a zrušme tedy Služby města Pardubic. Jinak je to nelogické kolečko," konstatuje František Brendl.

„V orgánech SMP jsou snad lidé, které tam dosazuje město a měli by se tedy snažit o nastavení pro obvody výhodných podmínek spolupráce. Akciová společnost vlastněná městem navíc vykazuje ve svém hospodaření zisk, takže by měla být schopná jít s cenami za sekání trávy i dolů. Tady se vůbec nabízí otázka, proč městská společnost vlastně vytváří zisk, když pracuje hlavně na zakázkách, které jí zadává město?" ptá se František Brendl.

Podle něj by ani městské obvody zakázky na sekání trávy soutěžit nemusely, protože zákon o veřejných zakázkách na městské firmy pamatuje a zadávání zakázek přímo umožňuje. „Jenže to je samozřejmě populární argument, že se soutěží příznivější cena. Výsledkem ale je, že vyvedeme peníze z velké radnice na obvod, který je utratí u soukromníka. Služby města Pardubic by je ale vracely do rozpočtu. Na to navazují další paradoxy, třeba městská kompostárna, kterou kvůli trávě máme, ale soukromé firmy ji nevyužívají," uzavírá František Brendl.

Autor: Jiří Sejkora

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení