Informaci o tom, že společnost Smartwings již nebude od příští sezony obsluhovat letiště České Budějovice, Karlovy Vary a Pardubice, přinesl jako první server iDnes.cz. „Společnost Smartwings bude v příští letní sezoně provozovat lety ze tří českých letišť – z Prahy, Brna a Ostravy, tedy z letišť, kde má společnost dlouhodobě základny včetně technicko-provozního zázemí a provozování letů z těchto letišť dává větší smysl,“ řekla MF DNES mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Důvod k takovému kroku není prý v nedostatku letadel pro plánovanou expanzi cestovních kanceláří, ale v zázemí pro ně.

Společnost Smartwings létá z Pardubic do mnoha destinací, například na Rhodos, Mallorcu, Corfu, do bulharského Burgasu, řeckého Heraklionu, egyptského Marsa Alam a dalších. Kromě známých aerolinek Smartwings a Ryanair vstoupil letos na pardubickou dráhu ještě turecký nízkonákladový dopravce Corendon Airlines.

Cestovní kanceláře musí místo Smartwings zajistit jiné dopravce.

Vloni 28. března se uskutečnil první let do Alicante s leteckou společností Ryanair. | Video: Letiště Pardubice

Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje civilní část pardubického letiště, dosud neobdržela od společnosti Smartwings žádné oficiální vyjádření o zrušení letů z Pardubic. Uvedla to ve středu před polednem manažerka rozvoje a marketingu EBA Mária Ministrová. Management společnosti však tuto informaci získal s dostatečným předstihem od strategického partnera cestovních kanceláří Fischer a Exim tours, se kterými má letiště memorandum o vzájemné spolupráci. 

EBA se opírá také o partnerství s cestovním koncernem DER Touristik. „Jsme v každodenním kontaktu delší dobu, abychom se připravili na situaci, že Smartwings své rozhodnutí potvrdí," informoval ředitel pardubického letiště Ivan Čech. Dodal, že pro pardubické letiště se nic nemění a brzy představí nové charterové destinace. Počet letů se podle jeho slov v novém roce 2024 v porovnání s rokem 2023 ještě zvýší.

Pro cestovní kancelář Fischer prý není rozhodnutí Smartwings překvapením. „O tomto rozhodnutí společnosti Smartwings jsme věděli. Na našem plánu létat příští léto z regionálního letiště Pardubice to nic nemění," potvrdil dnes Jan Bezděk, tiskový mluvčí CK Fischer. „Jsme v blízkém kontaktu hned s několika leteckými společnostmi a vzhledem k počtu klientů, které je naše skupina schopna přepravit, věříme, že se všechny naše plánované lety uskuteční beze změny," dodal Jan Bezděk.

Loni prošlo branami pardubického letiště přes 71 tisíc cestujících. Společnost East Bohemian Airport, která provozuje civilní část pardubického letiště, vlastní město Pardubice a Pardubický kraj.