Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smíchaly se hrušky s jablky, stěžují si studenti i kantoři na státní maturity

Východní Čechy – Srovnávání nesrovnatelného, hlavně pro gymnazisty nízká náročnost státní části zkoušek a časové či organizační komplikace. Takové jsou první reakce po včerejším vyhlášení výsledků letošních maturit. Studenti posledních ročníků středních škol přebírali maturitní vysvědčení a nově i protokol s výsledky státní maturity v procentech.

21.6.2011
SDÍLEJ:

Slavnostní předání maturitních vysvědčení.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Nejlepších výsledků podle předpokladů dosahovali gymnazisté. Nic je totiž nemotivovalo k tomu, aby podstoupili druhou, těžší verzi státní maturitní zkoušky. Takže pokud někdo z nich přesto propadl, bylo to ze školní, zpravidla těžší části zkoušek.

,,Obě naše třídy zdárně odmaturovaly, více než polovina dokonce s vyznamenáním. Je vidět, že státní část byla pro naše studenty jednodušší,“ řekl ředitel Lepařova gymnázia v Jičíně Miloš Chlumský.

Polovina vyznamenání byla i na gymnáziu v Dobrušce. Jediný student, který u maturity neuspěl, propadl ze školní, profilové části maturit.
„I výsledky na našem gymnáziu jasně ukazují, že máme větší nároky na maturanty než ministerstvo,“ přisvědčil ředitel novopackého gymnázia Pavel Matějovský.

Naopak na odborných školách měli studenti opačný problém. Hlavně kvůli nim celorepublikově u maturit propadla pětina studentů.
Odborné školy totiž věnují všeobecným předmětům logicky menší prostor než gymnázia. „Bylo by akceptovatelné, kdyby byla pro gymnázia povinná vyšší úroveň maturitní zkoušky. Způsob, jakým jsou výsledky maturit prezentovány, však rozhodně odbornému technickému vzdělávání do budoucna neprospěje,“ míní ředitel Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí Zdeněk Rössler.

Miloslav Chvátil, ředitel nedalekého gymnázia, to dokonce nazval porovnáváním hrušek s jablky.

Nejen studentům, ale i pedagogům navíc vadí velká časová prodleva mezi zahájením zkoušek a vyhlášením výsledků. „Začne svatý týden, pak jsou ústní zkoušky a studenti potom měsíc čekají na výsledky, které přišly až ve čtvrtek. Když odcházejí z ústních zkoušek, ještě neví nic, nemůžou jít hned oslavovat maturitu, jak to bylo dříve,“ podotkl ředitel rychnovského gymnázia Petr Kačírek.

Nyní začne vlna odvolávání, neúspěšní studenti si totiž mohou požádat o přezkum výsledků. Do pěti dnů se musí také přihlásit k podzimnímu opravnému termínu. Státní maturity se připravovaly 14 let a přišly celkem na 680 milionů korun.

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení