„Centrum Pardubic si zaslouží moderní klidovou pěší zónu a věříme, že obyvatelé ocení obnovený průchod z ulice Smilova do Machoňovy pasáže. Po otevření parteru nás v příštím roce čeká dokončení druhé fáze bytového komplexu,“ řekl Alois Lanegger, jednatel společnosti Raiffeisen – Leasing, která celý projekt financuje prostřednictvím své projektové společnosti Theia Property.

Přeměna pardubického brownfieldu

Bytový dům nahradil bývalou pardubickou tiskárnu, která v tomto areálu byla už od roku 1897.

V Pardubicích rostou byty, ale probíhá i rekonstrukce nádraží
Pardubice: Výjimka na trhu s byty. Developeři sází na Teslu, Pernerku i Palace

Firma, která prostor následně obývala, zkrachovala a areál byl od roku 2005 opuštěný. Z místa se postupem let stalo útočiště pro bezdomovce a černá skládka. Dům později odkoupila společnost E.S. Credit, té se ale nepodařilo získat stavební povolení a objekt prodala. Nakonec byly bývalé Východočeské tiskárny v roce 2016 srovnány se zemí.

Nyní už po bývalém brownfieldu nejsou žádné stopy. Nahradilo ho přes sto bytů, obchody i 231 krytých parkovacích míst.

„Jsme rádi, že můžeme financovat tak kvalitní urbanistický počin, který efektivně využívá území bývalého brownfieldu,“ dodal Lanegger.

Ubytovna Veselka v Hlaváčově ulici.
Veselku nahradí Palace Pardubice. Z ubytovny budou byty, ateliéry a obchody

Mezi obytnými domy v centrum města navíc vzniklo i veřejné atrium. Dostavba otevřela průchod do Machoňovy pasáže a na třídu Míru. Lidé tak znovu mohou projít nově vytvořeným parčíkem přímo na pěší zónu.

„Příjemný prostor vznikl od ulice Za Pasáží do ulice Smilova. Hlavně na jaře bude vyzývat k hezké procházce,“ okomentoval nový parčík náměstek primátora Jan Hrabal.