Pardubický kraj je jedním ze tři krajů, kde byl signál regulace vyhlášen. Ten pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu vyhlašují v okamžiku, kdy průměrná denní koncentrace polétavého prachu překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. V podobné situaci jako na východě Čech jsou i ve Středočeském kraji, tradičně nejhorší rozptylové podmínky jsou v Moravskoslezském kraji.
V úterý se ovšem situace zhoršovala třeba i v Ústeckém kraji, v Liberci nebo v Praze.
V době vyhlášení smogového signálu regulace se nedoporučuje vycházet osobám s chronickými dýchacími či srdečními obtížemi, starším lidem a malým dětem. Meteorologové navíc žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli do ulic, protože právě výfukové plyny situaci dále zhoršují.
Pardubická nemocnice zatím zvýšený počet pacientů s dýchacími obtížemi zaviněnými smogem nezaznamenala.
„Počet pacientů je zatím standardní. Nezaznamenali jsme žádný výrazný nárůst, co se problémů s dýcháním týče,“ uvedl mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel. Větší počet problémů, jako jsou astmatické záchvaty, nezaznamenala ani záchranná služba.
Limit pro koncentraci prachových částic je 50 mikrogramů na metr krychlový a ten je stále překročený. Koncentrace prachu se nyní stále snižuje. V úterý ráno bylo ve vzduchu téměř o 40 mikrogramů na metr krychlový prachu ve vzduchu více.
Meteorologové předpokládají, že se ovzduší bude dál zlepšovat.
Smog začal Pardubice trápit na konci minulého týdne a koncentrace překročila i trojnásobek limitu. O špatném stavu ovzduší informoval i pardubický magistrát prostřednictvím rozhlasu. Koncentrace prachových částic začala klesat během úterka a klesá stále.
LUKÁŠ DUBSKÝ
JIŘÍ SEJKORA
ČTK