Pardubický kraj je jedním ze tři krajů, kde byl signál regulace vyhlášen. Ten pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu vyhlašují v okamžiku, kdy průměrná denní koncentrace polétavého prachu překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. V podobné situaci jako na východě Čech jsou i ve Středočeském kraji, tradičně nejhorší rozptylové podmínky jsou v Moravskoslezském kraji.

V úterý se ovšem situace zhoršovala třeba i v Ústeckém kraji, v Liberci nebo v Praze.

V době vyhlášení smogového signálu regulace se nedoporučuje vycházet osobám s chronickými dýchacími či srdečními obtížemi, starším lidem a malým dětem. Meteorologové navíc žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli do ulic, protože právě výfukové plyny situaci dále zhoršují.
Pardubická nemocnice zatím zvýšený počet pacientů s dýchacími obtížemi zaviněnými smogem nezaznamenala.

„Počet pacientů je zatím standardní. Nezaznamenali jsme žádný výrazný nárůst, co se problémů s dýcháním týče,“ uvedl mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel. Větší počet problémů, jako jsou astmatické záchvaty, nezaznamenala ani záchranná služba.

Pardubice - Kvůli silnému větru se výrazně zlepšila kvalita ovzduší v Pardubicích a byl odvolán signál regulace. Limit prachových částic ale zůstává stále překročený. Ve středu ráno mezi šestou a sedmou hodinou ranní byla koncentrace prachových částic 89,7 mikrogramů na metr krychlový a v posledních hodinách se ovzduší stále zlepšuje.

Limit pro koncentraci prachových částic je 50 mikrogramů na metr krychlový a ten je stále překročený. Koncentrace prachu se nyní stále snižuje. V úterý ráno bylo ve vzduchu téměř o 40 mikrogramů na metr krychlový prachu ve vzduchu více.

Meteorologové předpokládají, že se ovzduší bude dál zlepšovat.
Smog začal Pardubice trápit na konci minulého týdne a koncentrace překročila i trojnásobek limitu. O špatném stavu ovzduší informoval i pardubický magistrát prostřednictvím rozhlasu. Koncentrace prachových částic začala klesat během úterka a klesá stále.

LUKÁŠ DUBSKÝ
JIŘÍ SEJKORA
ČTK