Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 81 let.

„Je to nesmírně smutná zpráva. Mistr Suk byl naším uměleckým patronem. Bude nám moc chybět,“ sdělil prezident festivalu Jaromír M. Krygel. „Nejen, že byl hudební osobností par excellence, ale byl i velmi kvalitním člověkem po lidské stránce,“ podotkl prezident přehlídky.

„Při pořádání našeho festivalu jsem se nejednou ocitl v situaci, kdy jsem přemýšlel, zda přehlídka má či nemá pokračovat dál. A tu najednou zazvonil telefon a Mistr Suk se mě zeptal, jak se daří našemu festivalu a mne osobně. To si pamatuji z minulého léta a musím říct, že to bylo překrásné, hluboce lidské a nesmírně povzbudivé,“ prohlásil Jaromír M. Krygel.

„Smrt Josefa Suka se mě hluboce dotkla. S Mistrem jsem měl tu čest koncertovat mimo jiné i v místě, kde je pohřben jeho dědeček, který si vzal dceru Antonína Dvořáka. Ten byl slavným houslistou, hrál v Českém kvartetu. Když jelo na prestižní zahraniční zájezd například do Ameriky nebo Anglie, premiéra programu se odehrávala v Pardubicích na Veselce. Ve 20. letech minulého století tu byl založen pěvecký sbor Suk, jehož členové měli s Josefem Sukem starším nádherný vztah,“ uvedl pardubický varhaník Václav Rabas.

„Když se slavnostně otevírala zrekonstruovaná Sukova síň Domu hudby, přijel i sám Mistr, světoznámý houslista Josef Suk mladší. Jak se instalovaly nové varhany, vystoupil na akci jako náš čestný host. Na stejné místo zavítal i v době, kdy se v Domě hudby instalovala busta jeho dědečka. Tehdy byl můj syn Michal ve funkci hejtmana Pardubického kraje. Byla to významná kulturní a společenská událost, na které nechyběl ani prezident republiky Václav Klaus,“ zavzpomínal Václav Rabas.

„Kdykoliv jsem se na Mistra Suka obrátil, vždy se mi snažil vyjít maximálně vstříc. Chtěl bych na něj vzpomenout i při svém letošním Vánočním koncertě,“ uzavřel.