Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt Josefa Suka je ztrátou i pro Pardubice

Pardubice/Praha – „Pardubice byly vždy oblíbeným místem mého slavného dědečka a jsou také oblíbeným městem mým,“ napsal před časem prezidentovi mezinárodního hudebního festivalu le Quattro Stagioni Jaromíru M. Krygelovi uznávaný houslový virtuos Josef Suk.

11.7.2011
SDÍLEJ:

V noci na čtvrtek zemřel v jednaosmdesáti letech houslový virtuos Josef Suk. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým houslistům.Foto: Archiv Zdeňka Vokurky

Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 81 let.

„Je to nesmírně smutná zpráva. Mistr Suk byl naším uměleckým patronem. Bude nám moc chybět,“ sdělil prezident festivalu Jaromír M. Krygel. „Nejen, že byl hudební osobností par excellence, ale byl i velmi kvalitním člověkem po lidské stránce,“ podotkl prezident přehlídky.

„Při pořádání našeho festivalu jsem se nejednou ocitl v situaci, kdy jsem přemýšlel, zda přehlídka má či nemá pokračovat dál. A tu najednou zazvonil telefon a Mistr Suk se mě zeptal, jak se daří našemu festivalu a mne osobně. To si pamatuji z minulého léta a musím říct, že to bylo překrásné, hluboce lidské a nesmírně povzbudivé,“ prohlásil Jaromír M. Krygel.

„Smrt Josefa Suka se mě hluboce dotkla. S Mistrem jsem měl tu čest koncertovat mimo jiné i v místě, kde je pohřben jeho dědeček, který si vzal dceru Antonína Dvořáka. Ten byl slavným houslistou, hrál v Českém kvartetu. Když jelo na prestižní zahraniční zájezd například do Ameriky nebo Anglie, premiéra programu se odehrávala v Pardubicích na Veselce. Ve 20. letech minulého století tu byl založen pěvecký sbor Suk, jehož členové měli s Josefem Sukem starším nádherný vztah,“ uvedl pardubický varhaník Václav Rabas.

„Když se slavnostně otevírala zrekonstruovaná Sukova síň Domu hudby, přijel i sám Mistr, světoznámý houslista Josef Suk mladší. Jak se instalovaly nové varhany, vystoupil na akci jako náš čestný host. Na stejné místo zavítal i v době, kdy se v Domě hudby instalovala busta jeho dědečka. Tehdy byl můj syn Michal ve funkci hejtmana Pardubického kraje. Byla to významná kulturní a společenská událost, na které nechyběl ani prezident republiky Václav Klaus,“ zavzpomínal Václav Rabas.

„Kdykoliv jsem se na Mistra Suka obrátil, vždy se mi snažil vyjít maximálně vstříc. Chtěl bych na něj vzpomenout i při svém letošním Vánočním koncertě,“ uzavřel.

Autor: Tomáš Dvořák

11.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení