V lednu 2010 na hlavním tahu z Chrudimi do Pardubic narazil menší osobní automobil do ocelové traverzy billboardu.

ANV tehdy vyzvala příslušné úředníky, aby billboard odstranili. Nejen proto, že úřady s odstraněním otáleli, podala nezisková organizace následně trestní oznámení pro obecné ohrožení.

„To bylo nakonec odloženo, ale jeho podání patrně vedlo k tomu, že úřad vyzval vlastníka billboardu k jeho odstranění. V srpnu 2010 byl však úředním omylem odstraněn billboard sousedící s tím, který způsobil nehodu. Teprve nyní, koncem října, byla chyba napravena a billboard, který byl příčinou nehody, byl zlikvidován,” uvedl pro náš Deník ředitel společnosti Acta non verba Vojtěch Razima. Podle něj přineslo úspěch téměř dvouleté dopisování s nejrůznějšími úřady. „Máme radost, že jsme vlastně donutili úředníky odstranit hned dva billboardy najednou. Ten omylem odstraněný billboard byl stejně nebezpečný jako ten, který byl příčinou nehody,” dodal Razima.

Již čtvrtý billboard

ANV se problematikou nebezpečných billboardů zabývá dlouhodobě. Billboard na Pardubicku je již čtvrtým, který se podařilo díky aktivitám neziskovky odstranit.

Organizace ANV se významně zasadila o přijetí vládního návrhu zákona, který by měl v budoucnu výrazně omezit billboardy na dálnicích.

Zmizí poutače?

Úspěchem ANV je i to, že loni přiměla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k vypovězení nevýhodné smlouvy na pronájem billboardů u dálnic. „Po uplynutí výpovědní doby smlouvy, tedy na začátku příštího roku, by tak mělo být odstraněno 469 billboardů.

Cílem naší organizace je naprostý zákaz billboardů na dálnicích a jejich výrazné omezení všude jinde,” dodal ředitel společnosti ANV.

Diskuse. Podle odborníků snížují reklamy u pozemních komunikací pozornost řidičů. Vadí vám u silnic přemíra reklamních poutačů a billboardů? Pomohl by v tomto obchvat Chrudimi?