Sněhová kalamita na Pardubicku výrazně zasáhla i do chodu škol.

„Včera (11. 1. 2010) jsme měli mít školu od sedmi ráno. Z Černé za Bory, kde bydlíme, jsme s mamkou vyjely v 6.45 hodin, ale v Pardubicích u Anglického gymnázia jsme byly až v 8.05. Přesto jsem byla první, která dorazila do třídy,“ prozradila studentka třetího ročníku Anglického gymnázia v Pardubicích Adéla Nermuťová.

„U nás na dvoře jsme naměřili 48 centimetrů sněhu. Slepice mají kvůli kalamitě omezený výběh jen asi metr na metr. V neděli odpoledne a večer nám navíc vypnuli proud. Do toho ještě pořádně netekla voda, a tak jsme se nemohli ani vykoupat,“ sdělila Marie Pešková z Holic.

„Musím však pochválit pracovníky holických Technických služeb, protože až do pozdních nočních hodin intenzivně pracovali na odklízení sněhu,“ dodala Pešková.

Od včerejšího poledne platí zákaz vstupu do všech městských lesů v Pardubicích. Zatím do 25. ledna, ale minimálně v lesoparku na sídlišti Dukla bude prodloužen.

„Tamní borový les přívaly sněhu poškodily zhruba ze 40 procent. Práce na likvidaci škod začnou, až počasí dovolí,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča.

Přívaly sněhu podle něj zřejmě v příštích dnech zkomplikují i odvoz komunálního odpadu. Zejména postranní ulice a vnitrobloky jsou plné sněhu a část techniky, která běžně odpad sváží, je nyní nasazena na úklidu sněhu. Kvůli velkému množství sněhu bude také v příštích dnech omezen provoz na separačních dvorech.