Vážení čtenáři. Vyfotili jste sněhovou kalamitu? Víte, kde se kvůli sněhu nedá projet? Čekali jste dlouho na silničáře? Víte kde to klouže a kde si dát obzvlášť pozor?
NAPIŠTE NÁM a podělte se s ostatními o užitečné informace. Své postřehy i fotografie posílejte na e-mail: jiri.sejkora@denik.cz

Děkujeme

Pardubicko

Meteorologům téměř do puntíku vyšla jejich víkendová předpověď. Nad přívaly sněhu zajásali lyžaři, běžkaři i malé děti. Ti ostatní byli spíše trochu rozčarováni. A zejména pak řidiči.

Několik desítek víkendových nehod

S příchodem prvního sněhu si nejvíce „mákli“ dopravní policisté. Ti během víkendu museli vyjet k několika desítkám kolizí. „Jen za sobotu jsme vyjížděli přibližně ke třem desítkám dopravních nehod. Naštěstí to byly jen lehké ťukance. Pouze v jednom případě skončilo v obci Žižín auto na střeše. Další vozidlo pak čerstvý sníh odneslo otočením na bok,“ řekla našemu Deníku mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. Podle ní nebyl při nehodách ani nikdo vážně zraněn. „Pouze jedna osoba byla s lehkým zraněním převezena do nemocnice,“ dodala Janovská, podle které běžně dochází v průměru asi k deseti dopravním nehodám denně. V prvním sněhovém víkendu letošní zimy byl tedy průměr silně překročen.

Sjízdnost silnic Pardubického kraje - 23. listopadu 2008 - čas: 12:30

Silný mrazivý vítr a sněžení zapříčinily to, že auta, zejména v noci, klouzala po silnicích jako sáně. „V noci na neděli jsem jel po nové spojce mezi Pardubicemi a Chrudimí. Na ní pak byly několikasetmetrové úseky, kde nebylo vidět na krok, vítr vál z obou stran a silnice byla pokryta ledem a sněhem. Několik aut jsem během své jízdy viděl v poli vedle silnice. Muselo se jet krokem. Kdo malinko plynový pedál sešlápl, už se vezl…,“ řekl našemu Deníku jeden z řidičů.

Podle policistů měla některá havarovaná auta stále ještě letní pneumatiky! „Přesně tak. Žádnou výjimkou nebylo ani to, že některá auta skutečně ještě neměla zimní obutí,“ potvrdila Pardubickému deníku policejní mluvčí.

Přestože stále ještě panovuje zimní počasí, řidiči již byli poučeni. „Do oběda řešili dopravní policisté asi jen tři nehody. Ale to je vždycky tak. Ten první den je nejhorší, pak se již řidiči přizpůsobí,“ ví své policejní mluvčí.

Problémy se sněhem naoppak nijak nepocítili v Lázních Bohdanči. „Nebylo to nijak dramatické. Nevidovali jsme asi jednu dopravní nehodu. Ani kvůli silnému větru nebyly žádné probémy,“ řekl Deníku šéf místních strážníků Pavel Řehoř. Od sobotního rána začala naplno práce pro silničáře i dopravní policisty. K výraznější nehodě došlo pouze v Holicích, kde došlo ke střetu vozidla s chodcem.

„Starší muž skončil po nárazu na kapotě vozidla a byl převezen do nemocnice spíše z preventivních důvodů. Ke zranění ani hmotným škodám prakticky nedošlo,“ upřesnil operační důstojník s tím, že počet hlášených nehod v odpoledních hodinách podstatně ubyl.

Chrudimsko

Zasaženo je nejen Hlinecko a vyšší oblasti, ale i Chrudim a okolí, kde se tvoří závěje. Největší problémy jsou na úseku silnice z Chrudimi do Topole (vysoké závěje) a dále z Lukavice do Zaječic. Za Chrudimí u letiště silnice úplně zmizela pod sněhem. Tady komplikuje práci silničářům fakt, že sníh přikryl i naváděcí tyče.

Správa a držba silnic v současné době nasadila 4 posypové vozy se solí a slankou a 1 vůz s inertním posypem. Po silnicích se pohybje i osm menších vozů se stěrkami.

Vzhledem k situaci prosí SÚS řidiče, aby na silnice vyjížděli jen v nejnutnějších případech.

Železné Hory - Třemošnicko: Teplota od -3 do -2°C; Počasí: zataženo, sněžení, nárazový vítr, dohlednost snížena vlivem srážek; Silnice I. třídy: vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností; Ve výšších pol.se tvoří sněh.radl.;

Skutečsko: Teplota -3°C; Počasí: zataženo, sněžení, silný vítr, dohlednost snížena vlivem srážek; Silnice I. třídy: vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností; vliovem sněžení a silného větru se tvoří sněhové jazyky místy i závěje. Nutná zvýšená opatrnost a zimní výbava;

Chrudimsko: Teplota od -4 do -2°C; Počasí: zataženo, sněžení, nárazový vítr, dohlednost snížena vlivem srážek; Silnice I. třídy: vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: vrstva nového sněhu, sjízdné se zvýšenou opatrností; vlivem hustého sněžení a nárazového větru se tvoří sněh. jazyky a závěje, nutná zvýšená opatrnost;

Hlinecko: Teplota od -5 do -2°C; Počasí: zataženo, sněžení, slabý vítr, dohlednost snížena vlivem srážek; Silnice I. třídy: rozbředlý sníh, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: rozbředlý sníh, sjízdné se zvýšenou opatrností; Na silnicích II.a III. tříd ve vyšších polohách možnost tvorby sněhových jazyků.

Svitavsko

Na silnicích druhé a třetí třídy leží vrstva sněhu a podle cestářů jsou tyto komunikace sjízdné jen se sněhovými řetězy. Jedničky motoristé sjedou se zvýšenou opatrností, ale musí počítat s vrstvou sněhu.

Na Moravskotřebovsku stále sněží a vane silný vítr. Silnice první třídy číslo 35 je sjízdná, na vozovce leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na „dvojkách“ a „trojkách“ je vrstva nového sněhu a vlivem větru se tvoří sněhové jazyky.

Silnice v okolí Svitav a na Litomyšlsku jsou téměř bez problémů, řidiči ale musí všude počítat se sněhem. Policisté po ránu řeší jen drobné nehody. Komplikace jako včera na Březovském kopci zatím nikde nezaznamenali.

„Neustále nám volají řidiči a nadávají na problémy na silnicích. Myslím, že by měli mít silničáři svoji linku, protože policie motoristům v tomto případě pomoci nemůže,“ uvedl operační důstojník svitavské policie.

Silničáři jezdili v terénu celou noc a nasadili veškerou techniku. Práci jim ale komplikuje silný vítr.