Akce Snídaně pro cyklisty proběhla naposled v roce 2021. Město se letos rozhodlo pro její obnovu a 30. dubna v ranních hodinách cyklistům předávali zaměstnanci magistrátu na předem určených místech speciální snídani či ochranné prvky na kolo. Hlavním důvodem je poděkování všem, kdo se zapojili a vyjeli na svých kolech do práce, aby pomohli v náročné dopravní situaci, která ve městě panuje.

Cyklostezka podél Labe je již ve stínu mostu.
Most v Pardubicích se opět pohnul. Stavbaři ho vysunuli nad oblíbenou stezku

„Jsem moc rád, že se tato akce do města vrací. Poslední snídaně proběhla v rámci týdne proklima v roce 2021, což už nějaká doba je. Opět tedy budeme v úterý ráno rozdávat cyklistům snídani jako poděkování za to, že pro svou cestu do práce zvolili kolo a zlepšují náročnou dopravní situaci ve městě,” komentoval akci pardubický primátor Jan Nadrchal.

Letos se stanoviště rozšířila z původního širšího města na místa, která jsou rovněž frekventovaná, a to například Svítkov nebo Pardubičky.

„Oproti minulým ročníkům jsme posílili stanoviště a nově nebudeme jen v širším centru města, ale například i v Pardubičkách nebo ve Svítkově. Kompletní seznam stanovišť Pardubáci naleznou na webu města a na facebookové události. Opět jsme vybírali frekventovaná místa,” přiblížila lokace náměstkyně zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.

Pořádat tuto akci chtěl již před deseti lety Vojtěch Jirsa, bývalý městský koordinátor pro cyklodopravu a nynější zastupitel. „Inspiroval jsem se v Dánsku, kde probíhala podobná akce. Těší mě, že se k ní po delší pauzeo pět vracíme a věřím, že tím můžeme spoluobčany motivovat k cestě na kole,” popsal zdroj inspirace Jirsa.

Hvězdárnu Barona Artura Krause čeká nákladná rekonstrukce.
Hvězdárna dostane moderní teleskop a kameru, která uvidí do vzdáleného vesmíru

Snídaně pro cyklisty je pořádána právě den před celorepublikovou výzvou Do práce na kole, které se zúčastní i Magistrát města Pardubice. Loni se podařilo získat titul cykloměsto roku Hradci Králové a v letošním roce se o titul budou snažit i Pardubice. Výzva se stala důvodem k dalším akcím, jež podporují cyklistiku. Mezi některé patří například symbolická zahajovací cyklojízda pod taktovkou spolku Automat, jež se bude konat 7. května o týden později.

Město rovněž pracuje na sdílené mobilitě. „Vedení města podporuje sdílenou mobilitu. Dopravní podnik města Pardubic proto v naší spolupráci připravuje koncept vlastního řešení v úzkém navázání na městskou hromadnou dopravu tak, aby tento projekt byl pro občany a návštěvníky ještě atraktivnější,” uzavřel náměstek zodpovědný za dopravu Jan Hrabal.