Ten, kdo v pondělí a v úterý zavítal na pardubické Pernštýnské náměstí, mohl spatřit samotného Šrotonátora. Tato postava, která představuje posla z budoucnosti, měla varovat lidi před tím, jak by vypadala planeta bez recyklace v roce 2209. Pardubice byly druhým městem z celkového počtu jedenácti měst, ve kterém se akce nazvaná Šrotonátor přichází uskutečnila.

„Cílem kampaně je vysvětlit lidem proč a jak je důležité vracet vysloužilé elektrospotřebiče a zářivky do sběrných dvorů a tím i k recyklaci,“ informovala za organizátory akce Lucie Pálenská.

Ve dvou dnech se tak lidé přímo v centru Pardubic mohli netradiční formou seznámit s probematikou recyklace elektrospotřebičů. „Návštěvníci mohli vyrazit na pomyslný výlet do Světa recyklace, expozice připomínající běžnou domácnost, kde se dozvěděli, co všechno patří mezi elektroodpad a jaké suroviny je možné recyklací získat,“ řekla Hana Ansorgová, manažerka PR a manažerka marketingu jedné z pořádajících společností.

Šrotonátor vznikl z přineseného odpadu

Důležitou součásti dvoudenního programu bylo také vytváření sochy Šrotonátora, na kterém se kromě pardubického výtvarníka Františka Bláhy mohli podílet vlastně i všichni návštěvníci. Součástky, ze kterých tato socha vyrostla, totiž tvořily vysloužilé elektrospotřebiče, které lidé na akci sami přinesli. Za každý takový spotřebič navíc na oplátku dostali sazenici stromku nebo trvalky.

„O této akci mi řekla kamarádka, spolužačka ze školy. Její maminka totiž pracuje v jedné firmě, která tuto akci zařizuje. Zeptala se mě, jestli bych se toho nechtěl zúčastnit, když jsem z Pardubic. Tak jsem si řekl: proč ne, když já sám se také snažím třídit odpad,“ konstatoval student uměleckoprůmyslové školy v Turnově František Bláha, který sochu Šrotonátora postavil. Socha, která na Pernštýnském náměstí po oba dny vznikala, má být umístěna v jednom z pardubických sběrných dvorů.