Pardubičtí politici plánují v blízké budoucnosti postavit v krajském městě sochy hned dvou velikánů v oblasti dopravy – aviatika Jana Kašpara a stavitele železnic Jana Pernera.

Jak na tom oba projekty v současnosti jsou? S Pernerovou sochou se na pardubickém nádraží počítá. Její podoba ovšem zatím není známá. „Tato socha je součástí projektu přednádraží. Vytváří se k ní projektová dokumentace," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Blízko k realizaci má také socha Jana Kašpara, která by měla v budoucnu vyrůst na třídě Míru poblíž obchodního domu Magnum. Podobu sochy měla určit výtvarná soutěž. Jenže vítězný návrh Petra Pinkase nakonec realizován nebude. Takřka čtyřicetimetrový stožár s větrným rukávem vzbudil u mnoha lidí odpor, jeho realizaci nakonec zastavily technické problémy.

Vedení města by rádo na novém náměstí vidělo bronzovou sochu Jana Kašpara v nadživotní velikosti, kterou navrhl sochař František Bálek a která v soutěži skončila na druhém místě.
„V říjnu bych měl dostat na stůl rozbor právníků. Mým přáním je, abychom našli legální cestu, jak tuto sochu na třídě Míru postavit," podotkl Martin Charvát.

Po otevření zrekonstruované třídy Míru se také hovořilo o tom, že z prostoru před Magnem by se mohlo stát náměstí Jana Kašpara. Prostor je jasně ohraničený a mimo průtah ulicí, parametry náměstí by tudíž mohl splňovat. Vznik nového náměstí se ovšem poněkud komplikuje.

„Spadá to pod gesci prvního městského obvodu. Musíme řešit otázku, co by přejmenování toho prostoru způsobilo firmám, které tam působí. Na to se v nadšení při otevírání opravené ulice trochu zapomnělo," vysvětlil pardubický primátor.