Teď je skutečnost úplně jiná. „Pacienty coby sociální hospitalizace už v našich nemocnicích nemáme prakticky žádné. Jde o jednotky lidí, a vždy jen po nutnou dobu při vyřízování jejich přeložení do zařízení následné péče,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje (NPK) Kateřina Semrádová.

Někteří pacienti v nemocnicích dříve zůstávali delší dobu například proto, že byli v karanténách a nebylo je kvůli ní kam přemístit. Kraj však pro lehké případy nebo doléčení pacientů vyčlenil několik zařízení, například Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí či Hamzovu léčebnu.

„Maximum pacientů, kteří již nevyžadují nemocniční péči, a přesto potřebují pomoc, a to včetně kyslíkové podpory, překládáme právě tam,“ uvedl ředitel NPK Tomáš Gottvald.

„Do následné péče překládáme všechny takové pacienty,“ podotkla Semrádová.

Nemocnice v kraji se již minulý týden ocitly na hraně kapacit, zbývaly v nich v některých dnech jen čtyři poslední lůžka na JIP a uvažovalo se i o převozu pacientů do jiných krajů. Pardubická nemocnice v pondělí proto přeměnila jedno dalším oddělení na covidovou jednotku, aktuálně jich je v kraji tak již 26. Ale i ta nově otevřená se rychle zaplnila, včera bylo na JIP v kraji volných opět již jen 7 covidových lůžek.

Situace se mění takřka každou hodinu. V neděli bylo v pěti krajských nemocnicích hospitalizováno na jednotkách intenzivní péči 60 a na standardních odděleních 340 covidových pacientů. Za celý minulý týden jich přibylo zhruba 50 a počty dále narůstají i tento týden.