Sociální služby města Pardubic (SsmP) mohou od září využívat k jízdám za svými klienty nová elektrovozidla. Celkem 10 elektromobilů, z celkového počtu 14 objednaných vozidel jim ve čtvrtek 25. srpna předali zástupci města. Téměř všechny náklady zaplatí dotace.

Pracovníci sociálních služeb v rámci zajišťování potřebné péče o seniory a zdravotně postižené občany města Pardubic, využívají vozidla velmi často, měsíčně najedou téměř 20 000 kilometrů. Na jízdy, především po městě, jim město vybralo malé elektrovozidla typu Volskwagen (VW) e-up. Auta mají automatickou převodovku, parkovací kamery, vyhřívaná přední skla a nabijí se přes noc.

I tohle jsou následky mítinku Andreje Babiše v Lázních Bohdaneč
Roztržené tričko i létající klacky. Babiš skončil tour v Lázních Bohdaneč

„Dojezd jednoho vozu je přibližně 200 kilometrů, a proto nebude nutné ani jeho každodenní dobíjení. Věřím, že i uživatelsky si nové vozy zaměstnanci brzy oblíbí, protože jejich ovládání je výrazně snadnější,“ přiblížil náměstek primátora zodpovědný za oblast sociální politiky Jakub Rychtecký, který si jejich řízení osobně vyzkoušel.

Pečovatelky se s auty už seznamují. „Obavy jsou. Neříkám, že ne, protože jsme zvyklé na stávající vozy. Ale nicméně děvčata, která už nová auta vyzkoušela byla příjemně překvapená a velice je to nadchlo a těší se, že nám to pomůže v dostupnosti k našim klientům,“ prozradila Irena Moravcová, okrsková koordinátorka Sociálních služeb města Pardubic.

Úspora

Tím, že jsou pořízená vozidla elektrická, ušetří organizace na výdajích spojených s provozem starších aut. Jedním z důvodů je skutečnost, že ojeté vozy vyžadovaly čím dál častěji návštěvu servisu. Vedení služeb také očekává, že ušetří také na nákladech na ujetý kilometr.

Aneta Koryntová se stala juniorskou vítězkou v super kombinaci. V samostatném závodu super G získala stříbrnou medaili na šampionátu v Neudorfu.
FOTO, VIDEO: Koryntová zazářila na juniorském šampionátu v travním lyžování

„Nezbytná dobíjecí místa byla vybudována v Domově pro seniory U Kostelíčka, kde vozidla parkují,“ řekl ředitel Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí s tím, že SsmP by díky těmto novým, čistě elektrickým vozidlům měly ročně ušetřit až 300 000 korun.

S financováním výrazně pomohly dotace. „Jsem rád, že se podařilo na obnovu vozového parku Sociálních služeb města Pardubic získat tuto finanční podporu, která kryje přibližně 90 procent z vysoutěžené ceny 11 420 000 korun,“ dodal Rychtecký.

Náklady, které nepokryla evropská dotace, pak uhradily Sociální služby města Pardubic z provozního příspěvku města.