Důvod, proč se vlastně mají lidé slunit, je prostý. Pro naše tělo je nezbytný vitamín D, přezdívaný také jako Sluneční vitamín. Ten ovlivňuje funkci veškerých buněk a orgánů. „V dnešní době většina lidí žije a pracuje v uzavřených prostorech a chybí jim tak přirozené sluneční záření, které naši předci přijímali denně,“ vysvětlil Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování.

Bezpečné opalování

„Kůže má regenerační schopnosti, ale pokud dojde ke spálení pokožky, může dojít k jejímu trvalému poškození,“ uvedl uvedl pro náš Deník manažer pardubického solária Jiří Kopecký.

Poškození kůže se dá přitom jednoduše vyhnout. Nejčastěji ke spálení pokožky dochází v letním období, kdy lidé odjíždějí na dovolenou k moři, ale i na hory. Většina z nich totiž nepodstoupí základní opalovací kúru, a proto není jejich kůže připravena na jednorázovou silnou dávku slunečního záření.

Nutné předopálení

Lidé, kteří se rozhodnou odjet do teplých krajů, by měli podstoupit nejméně měsíc před zahájením dovolené opalovací kúru. Je důležité se nevyhýbat sluníčku a opalovat se postupně. Je ale nezbytné zabránit za každou cenu spálení pokožky buď ochrannými krémy nebo stíněním. Kůže si následně vytvoří ochranu a postupně tmavne.

Je jedno, zda budou lidé chodit do solária nebo se budou opalovat venku na slunci. Naše kůže totiž nerozlišuje, odkud ultrafialové záření pochází. Proto odborníci označují solárium za malou sestru velkého bratra.

Solárium má výhodu především v možnosti naplánovat si návštěvu a ne se spoléhat na rozmary počasí.