Žaloba na ministerstvo souvisí s případem chlapce, který v roce 2017 skončil po operaci mandlí v Pardubické nemocnici v takzvaném bdělém kómatu.

Adam Vyčítal podstoupil běžnou operaci mandlí v květnu 2017 v nemocnici v Pardubicích. O čtyři dny později začal na nemocničním lůžku masivně krvácet. Sestry a lékařka nechaly matku s dítětem odejít na ORL ambulanci a následně se snažily přivolat pomoc, což ale trvalo dlouhé minuty. Chlapec upadl do bezvědomí a skončil v bdělém kómatu.

Po ministerstvu žena požadovala 1,155 milionu korun, od státu zatím získala za nezákonné stíhání 80 000 korun. Obě strany sporu dosud dospěly ke smírnému řešení jen v otázce náhrady majetkové újmy za náklady řízení 154 000 korun.

Sestra původně žádala zaplacení zbývajících 920 000 korun, její právní zástupce navrhl pro jednání o smíru sumu 200 000 korun a žalobkyně by nepožadovala náhradu nákladů řízení. Zástupce ministerstva to však odmítl s tím, že nemajetková újma už byla uhrazena v dostatečné výši.

Pardubická nemocnice.
Neúspěšné dovolání: Nejvyšší soud rozhodoval v kauze Adámka a nemocnice

Soud dnes projedná možné návrhy na smír, případně chce vyslechnout některé svědky z okolí žalobkyně.

S rodinou chlapce v kómatu se vloni společnost Nemocnice Pardubického kraje dohodla na mimosoudním vyrovnání. Výši částky nechtěla žádná ze stran upřesnit. Rodina se domáhala odškodnění 22 milionů korun, Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu. Podle informací ČTK je výsledné narovnání kompromisem mezi oběma částkami.

Mohlo by vás zajímat: Pardubice vylepší kontrolu rychlosti, modernizují systém radarů

Zdroj: Čížková Nikola