Momentálně je podpisový arch k dispozici v Turistickém informačním centru Pardubice na třídě Míru. V následujících dnech do pardubických ulic vyrazí také dobrovolníci, kteří budou mít podpisový arch u sebe.

Odpůrci spalovny, kteří nesouhlasí se záměrem firmy AVE CZ, připravují možnost podpisu i na kulturních akcích.

Boj proti spalovně pokračuje.
Rybitví dál bojuje proti spalovně. Změna územního plánu ale nemá šanci projít

„Stánek s peticí bude umístěn i na Aviatické pouti a festivalu Rock for People v Hradci Králové,“ informovala mluvčí radnice Iveta Koubková s tím, že je pro město důležité nyní získat podpisy těch, kteří petici doposud vůbec nepodepsali, nebo předtím nevyplnili správně potřebné údaje.

Vedení města má za sebou jednání se starosty obcí, které se nacházejí v okolí plánované spalovny nebezpečného odpadu. Na radnici se tak za účasti senátorky Miluše Horské sešli zástupci Pardubic, Rybitví, Srnojed a Lázní Bohdanče, aby společně probrali, jaVedení města má za sebou jednání se starosty obcí, které se nacházejí v okolí plánované spalovny nebezpečného odpadu. Na radnici se tak za účasti senátorky Miluše Horské sešli zástupci Pardubic, Rybitví, Srnojed a Lázní Bohdanče, aby společně probrali, jak dále postupovat.Zdroj: Město Pardubice

„Musíme petici dostat také do ulic města, aby byla více na očích. Věřím, že tímto způsobem se nám podaří získat dostatečné množství podpisů z řad veřejnosti, která nám v tomto boji proti spalovně stále může pomoci. Nadále také platí, že město Pardubice, stejně jako okolní obce, se záměrem obnovy provozu spalovny a souhlasným stanoviskem Ministerstva životního prostředí nesouhlasí,“ sdělila náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová s tím, že jedním z následujících kroků, které radnice plánuje, mimo jiné je setkání s ministrem životního prostředí.

Neplatné podpisy

Proti spalovně se lidé opakovaně vyjadřovali formou petice. Tu primátor Pardubic v dubnu odevzdat přímo v Senátu České republiky.

Ilustrační foto
Ministerstvo rozhodlo ve prospěch spalovny v Rybitví. Stavět se ale zatím nebude

Zástupci pardubické radnice odevzdali přes 10 tisíc fyzických a celkem 800 elektronických podpisů. Senát ale čtvrtinu podpisů neuznal, protože byly neplatné. Počet podpisů odpůrců spalovny tak klesl pod 10 tisíc, což je hranice nutná pro to, aby se horní komora problémem na schůzi zabývala.

Špatná adresa

Petiční výbor vyhodnotil podpisy jako chybové zejména z důvodu špatně uvedené adresy signatářů.

Společnost AVE CZ usiluje o obnovu spalovny již řadu let. Její záměr spalovnu modernizovat a spalovat v ní ročně 20.000 tun nebezpečných odpadů. Společnost tehdy narazila nejen na nesouhlas úřadů, ale také na silný odpor samospráv i samotných občanů.
Obce otevřely druhou frontu v boji proti spalovně. Po letech tu je další petice

„Vzhledem k tomu, že petiční výbor shledal některé podpisy v petice jako chybové, máme nyní možnost potřebné podpisy doplnit. Spolu se starosty jsme se tedy dohodli, že petici obnovíme a dál budeme sbírat hlasy veřejnosti. Chtěl bych proto všechny poprosit o součinnost v boji proti obnovení provozu spalovny, která bude mít výrazně neblahý vliv na životní prostředí nejen v našem městě,“ apeluje primátor Pardubic Jan Nadrchal s tím, že u adresy je nutné uvést město, ulici, číslo popisné a PSČ, nikoli třeba pouze název města.

Pardubice i okolní obce spalovnu nechtějí, bojí se, že likvidace tisíců tun průmyslového a nemocničního odpadu ročně bude mít vliv na zdraví místních. Společnost AVE CZ, která spadá do koncernu Daniela Křetínského, o znovuotevření spalovny usiluje více než 16 let. AVE chce nedaleko Pardubic spalovat 20 tisíc tun nebezpečného odpadu ročně. Město, kraj i veřejnost se proti záměru dlouhodobě bouří.