Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovně definitivně odzvonilo?

Pardubice - Všichni odpůrci spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví mohou slavit. Modernizace se spalovna pravděpodobně nedočká.

6.5.2010 1
SDÍLEJ:

Semtínská spalovna.Foto: DENÍK/Petr Doubrava

Spalovna nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic s největší pravděpodobností nebude. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství totiž nepodala správní žalobu proti negativnímu stanovisku ministerstva životního prostředí v procesu EIA.

„Správní žaloba nebyla podána, naši právníci zvažují další kroky,“ uvedl ředitel marketingu a PR společnosti AVE CZ Jaroslav Nálevka.

Co bude dál?

Variant, jak by proces modernizace spalovny mohl pokračovat, je několik. Společnost může projekt upravit a snažit se získat souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí znovu. Nebo i se starým návrhem může požádat o stavební povolení. Nabízí se i přesunutí její činnosti jinam.

I když šance, že se spalovna v Rybitví dočká modernizace, je téměř nulová, AVE CZ boj zatím nevzdává.
„Projekt nebyl ukončen neboť je zřejmé, že pardubický region koncové zařízení na likvidaci průmyslových odpadů potřebuje,“ vyjádřil se Nálevka.

Zastupitelé obce Rybitví však na konci dubna schválili nový územní plán, který s modernizací spalovny nepočítá.
„Že AVE CZ nepodala na stanovisko ministerstva životního prostředí správní žalobu, mě velmi překvapilo. Nejsem si ale jistá, že už se dá na sto procent říct, že spalovna nebude,“ řekla starostka Rybitví Naděžda Hubáčková.

Podle ní by ale všichni byli jedině rádi, kdyby už všemu byl konec a ruch kolem spalovny ustal.
„Investor se zřejmě bude ještě vyjadřovat k nově schválenému územnímu plánu. Byla bych ale ráda, kdyby pochopili, že hodnota člověka a zdraví je důležitější,“ dodala starostka Rybitví.

Velký vliv na stanovisko EIA měl silný odpor veřejnosti, který se proti modernizaci spalovny v blízkosti bytové zástavby vzedmul. Protestní petici podepsalo na padesát tisíc lidí.

„Je potřeba poděkovat všem lidem, co přišli na veřejné projednávání do ČEZ Areny. Obyvatelé měli velmi silné slovo,“ uvedl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Jisté to není

Ani on však bez pochyb nemůže říct, že projektu modernizace spalovny definitivně odzvonilo.
„V AVE CZ si asi konečně uvědomili, že negativním stanoviskem EIA dalo ministerstvo životního prostředí jasně najevo, že jejich návrh je velmi špatný,“ myslí si Jaroslav Deml.

„Věřím, že to skončilo, ale jistotu nemáme. Tu nemáme nikdy,“ řekl primátor Deml.
Původní spalovna v Rybitví není v provozu šest let. Za její modernizaci chce dát AVE CZ několik set milionů korun. Odstranit by prý ročně mohla až dvacet tun nebezpečných odpadů.

Pavla Svítková

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení