VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Speciál o USA: ke zraněným tam jezdí hasiči

Lázně Bohdaneč – Přinášíme exkluzivní materiál ze zámoří. Strážníci městské policie z Lázní Bohdanče se nedávno podívali až do americké Californie, kde se kromě policejních postupů zajímali také o tamní hasiče.

29.12.2009 13
SDÍLEJ:

Automobilový žebřík hasičů v Mountain View, California.Foto: Městská policie Lázně Bohdaneč

Čeští strážníci navštívili několik jejich stanic, měli možnost seznámit se s výcvikem a zajímavosti nabídli i čtenářům Deníku.

„Zažili jsme na vlastní kůži i zásah hasičů u zraněného, když jsme ve volném čase při výletu do San Francisca volali tísňové číslo 911. Před nádražím zkolaboval muž. Já šel muže oživovat a kolegyně šla volat 911. Zjistil jsem, že muž má základní životní funkce v pořádku a že je pravděpodobně pod vlivem drog. Do tří minut přijel na místo ohromný hasičský automobil (truck) s žebříkem a z něj vystoupili hasiči - paramedici a začali muže ošetřovat. Vozidlo záchranky dorazilo asi minutu po hasičském trucku. Věděli jsme, že první pomoc zajišťují v USA běžně hasiči, ale přece jen to je pro nás trochu nezvyklé, když k ležícímu muži přijede místo záchranky ohromný hasičský náklaďák,“ popsal svůj zážitek vrchní strážník Pavel Řehoř. (Video z této události najdete v přiložené galerii)

V sedmdesátitisícovém městě Mountain View, kde strážníci bydleli, je pět hasičských stanic. Město se nachází asi 30 minut jízdy jižně od San Franciska a rozkládá se na ploše zhruba 7x10 km. Stanice jsou rozmístěny tak, aby doba dojezdu ke každé sousední stanici byla do 7 minut.

„Hasičská auta v USA více houkají a více blikají varovnými majáky, než je běžné u nás, a doba dojezdu na místo zásahu je mezi 3-4 minutami od nahlášení události na dispečink! Tyto časy dojezdu nejsou ale dány výkony motorů hasičských trucků. I když disponují motory s výkony přes 500 koní a mohou se pohybovat rychlostí nad 120 kilometrů v hodině, jezdí o dost pomaleji, než hasičská auta v Česku. Čas šetří dobrým rozmístěním hasičské techniky a hasičů ve více stanicích, které mají dobré strategické pozice ve městě. To není ale výsadou Mountain View, je to stejné úplně ve všech městech v USA,“ popsal Řehoř.

„Běžné je i vybavení všech hasičských a policejních aut i motocyklů speciálním světlem - stroboskopem, který je součástí varovného majáku a přepíná všechny semafory tak, aby mělo spěchající vozidlo s rozsvíceným majáčkem volný průjezd,“ vysvětlil Řehoř. Tento standard je po celých Spojených státech. Hasičská stanice je i v tom nejmenším městečku a i když zde zajišťují provoz „pouze“ dobrovolní hasiči, rozdíl v době dojezdu a technické či odborné úrovni však nijak nepoznáte.

70 000 obyvatel, 5 stanic

Z důvodu dobrého rozmístění stanic je také první pomoc zajišťována hasiči. Tento velmi účinný, rychlý a efektivní systém (v celkovém výsledku má značné finanční úspory) je funkční mimo jiné i proto, že v každém větším městě je centrální dispečink tísňového volání. Po celých Spojených státech platí jen jedno číslo tísňového volání – 911.

„Žádná národní čísla, která jsou jiná na policii, jiná na městskou policii, jiná na hasiče či záchranku, žádné přepojování z centrálního čísla na dispečinky jiné složky, kde musíte opět vysvětlit, co se stalo a co potřebujete. Pouze jeden dispečink, kde sedí několik vyškolených dispečerek. Například v Mountain View zde sedí tři dispečerky, jedna má na starost policii, druhá hasiče a záchranku a třetí úřad šerifa a ostatní složky (správu parku, armádu apod.) a v případě potřeby samozřejmě přijme a vyřídí oznámení kterákoliv z dispečerek, pokud je správná zaneprázdněna.

Žádní strážníci, žádní důstojníci nebo zdravotní sestry. Americká koncepce je jasná – hasič má zachraňovat lidi, zdravotník má léčit a policista má chytat delikventy a nikoliv sedět na dispečinku. Na zvedání telefonu je výcvik strážníka nebo hasiče příliš drahý. Dispečeři mají několikatýdenní kurz, kde se naprosto podrobně naučí komunikovat s oznamovatelem, poradit mu s první pomocí či mu vysvětlit jak zachovat klid a jak se chovat do příjezdu policejní hlídky na místo. Dispečer je tedy i velmi dobře proškolen v krizové komunikaci s telefonujícím. Samozřejmostí je dovednost koordinovat i více složek v akci, tedy dispečer je schopen nejen předat policejní hlídce informaci přijatou telefonem, ale dokáže na místo navést i vrtulník či hasičské jednotky a koordinovat jejich součinnost při zásahu. Samotnému zásahu ale zpravidla velí ten, kdo je přímo na místě, protože dispečer nemůže mít o situaci v místě takový přehled.

„Toto v Česku občas trochu pokulhává, aby byla nechána zodpovědnost přímo na řadovém příslušníkovi a ten, aby rozhodl z ulice, jakou techniku potřebuje. Dost často je to ale i díky nedostatečnému rozsahu výcviku v souvisejících problematikách, a tak se to nahrazuje tím, že na dispečinku sedí někdo, kdo to potom posuzuje a rozhodne,“ zhodnotil Řehoř svoje postřehy z praxe.

„U nás je na všechno potřeba nejlépe vysoká škola, ale v USA razí dost progresivní koncepci a musím říct, že na nás dost nechápavě koukali, proč u nás se záchrankou jezdí doktor, vždyť na první pomoc stačí několikaměsíční kurz, protože na ulici stejně nikoho operovat nebudou a na zjištění diagnózy na ulici a podání léků či provedení ošetření stačí jen kurz, protože jde v podstatě jen o několik úkonů, které se podle situace opakují. Nelze ale říct, že by takto poskytovaná péče nebyla kvalitní. Naopak. K dispozici je nejmodernější technika a nejmodernější metody. Paramedik (hasič) může mimo jiné použít i speciální vrtačku k navrtání holenní kosti, aby mohl napíchnout injekci někomu, kdo je například popálený a nelze mu napíchnout žílu na ruce. Atestaci k použití vrtačky má každý paramedik a je tedy v každé sanitce i v každém hasičském autě,“ dodal Řehoř.

Záchrannou zdravotní službu buď jezdí sanitky s posádkou paramediků – hasičů, které patří přímo hasičskému sboru nebo (jako například v Mountain View) soukromé firmy. V sanitce je řidič-paramedik a záchranář-paramedik. Ve voze je mimo moderní elektrotechniky – počítač pro vyřízení administrativy přímo ve voze, ale i pro komunikaci s dispečinkem či nemocnicí nebo k navedení na místo zásahu pomocí navigace – ale i velmi moderní a uživatelsky velmi jednoduchá zdravotnická technika. Oba záchranáři mají ve voze i hasičské ochranné přílby a kabáty z nomexu, aby mohli zasáhnout v kterékoliv situaci. Samozřejmostí jsou vysoké pevné boty, stejné jako nosí policie či hasiči. Ve vozech záchranky jsou i neprůstřelné vesty. Ne snad proto, že by se v USA tolik střílelo, ale paramedici jdou zachránit i člověka v nebezpečné situaci. Tak jako v Česku, tak i v USA totiž občas někdo záchranku napadne.

Autor:

Místo události:
29.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 25 000 Kč

Optometristé Optometrista/optometristka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice., Oční klinika OFTEX příjme optometristu - nutné vzdělání nebo praxe v oboru. , Mzda od 25000,-Kč do 27000,-Kč (po zaučení)., Zaměstnanecké výhody: Sportovní program, Místo je vhodné i pro absolventy. , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Mudr.vladimír korda, ph.d. - provozovna, Rokycanova, č.p. 2798, 530 02 Pardubice 2. Informace: David Španiel, +420 777 774 966.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 500 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání Lektro/ka účetního programu POHODA. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice, Firmení kurz pro zaměstnance účetní firmy se zaměřením na účetní program POHODA v rozsahu deseti celodenních školení (jeden den školení 8 hodin)., , Odpovídající vzdělání a praxe v oboru podmínkou. Odměna za den školení činí 4000 Kč. V případě zájmu zašlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Kurz programu POHODA - Pardubice".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - pracoviště jana zajíce, Jana Zajíce, č.p. 708, 530 12 Pardubice 12. Informace: Alena Svobodová, +420 604 500 052.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti zubní techniky, ortotiky a protetiky Provozní asistent/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Přelouč, Znalost ruského a ukrajinského jazyka. , Pracovní pozice je vhodná i pro absolventy, První kontakt emailem. Pracoviště: Mudr. ilona součková, Hradecká, č.p. 1383, 535 01 Přelouč. Informace: Ilona Součková, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce/zástupkyně - prodej hliníkových profilů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ALUCAD Bohemia, s. r. o. byla založena v roce 2009. Navazuje na tradici předního internetového prodejce hliníkových profilů - firmy ALUNET.cz. Dodáváme především zakázkové výkresové hliníkové profily pro nejrůznější použití, od velkých odběrů až po menší zakázky., Počínaje rokem 2011 jsme se stali distributorem stavebních systémů Cortizo pro ČR., , Pracovní náplň, " Komunikace s klienty., " Vyhledávání nových obchodních příležitostí v rámci ČR., " Vypracování nabídek, prezentace a prodej AL výkresových profilů, " Uzavírání objednávek a smluv., " Komplexní péče o zákazníka v průběhu celého obchodního vztahu., Očekávané znalosti a dovednosti, " praxe v prodeji výhodou, " znalost práce na PC, " znalost AJ výhodou, " řidičský průkaz sk. B, " odolnost vůči stresu a zvládání vysokého pracovního tempa, " pozitivní přístup, zdravé sebevědomí, nadšení pro obchod, " časovou flexibilitu, " zodpovědný a pečlivý přístup k odváděné práci, " ochotu učit se nový věcem, " komunikační dovednosti a příjemné vystupování, " spolehlivost a loajalitu, " trestní bezúhonnost, Co vám nabídneme, " po dobu 4 měsíců fixní plat, poté fix + provize z uzavřených obchodů, " možnost osobního rozvoje, " služební vůz, telefon a notebook v závislosti na odpracované době, , Zaměstnanecké výhody: Bonusy/prémie, Mobilní telefon, Sleva na firemní výrobky/služby, Notebook, Flexibilní začátek/konec pracovní doby, Stravenky/příspěvek na stravování, Možnost občasné práce z domova, Firemní akce, Individuální rozvržení pracovní doby, Zahraniční pracovní cesty, Vlastní organizace náplně práce, Rozjezd zcela nového projektu. Pracoviště: Alucad bohemia s.r.o. - provozovna i, Jana Zajíce, č.p. 712, 530 12 Pardubice 12. Informace: Lucie Tikalová, +420 469 631 113.


Pardubické Aquacentrum

V aquacentru vystaví dětská výtvarná díla

Ze závodu v Táboře
5

Zlato a stříbro z křivolakých uliček Tábora

Budeme první cestovatelé, co do Moskvy přijedou na pionýrech

Orlickoústecko – Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

Východočeské divadlo hraje na Kunětické hoře. Chystá premiéru

Pardubice – Herci Východočeského divadla Pardubice zahájili letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce hradu Kunětická hora.

Rambousek povýšil k reprezentaci!

Pardubice – Waynes tahouny českého slowpitche a základem reprezentace. V dubnu pardubičtí hráči vyhráli mezinárodní turnaj, v květnu pokračují na vítězné vlně bez taváhání.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT