Bezpečnostní opatření je největší za poslední roky. Kromě toho, že amerického prezidenta bude doprovázet jeho vlastní ochranka, v pohotovosti je několik tisíc českých policistů, všechny zpravodajské služby i armáda. Do hlavního města o víkendu vyjede také policejní pořádková jednotka Správy východočeského kraje o síle sto dvaceti mužů.

„Je to elitní jednotka složená z policistů téměř všech okresů kraje. Přímo z Pardubic je jedenáct či dvanáct policistů,“ řekl nám dobře informovaný zdroj. Podle něj bude jednotka podléhat pražskému velení na místě. „Žádné specialisty tady nemáme. Co se týká například ostřelovačů, tak ty dodá URNA, popřípadě přímo americká strana,“ dodal nejmenovaný zdroj z policejních kruhů. Pořádková jednotka je připravena na povolání. Přesnou dobu odjezdu zatím nikdo neví. „Čekáme, až řeknou, v ten moment je ale jednotka schopna být během hodiny v Praze,“ upřesnil jeden z pardubických policistů.

Americký prezident bude v Praze projednávat mimo jiné možnou výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě.

Společně s prezidentem Bushem a jeho ženou Laurou bude na návštěvě Prahy dalších 850 Američanů z řad poradců, úředníků, ochranky či novinářů. Ve středu by měl George Bush zamířit z Prahy do Německa na Summit G8.