Přijďte si už dnes od 18 hodin zazpívat ty nejkrásnější vánoční koledy!

Hlavním hostem letošní pardubické části unikátního projektu regionálního Deníku Česko zpívá koledy, která se uskuteční v Atrium Paláci Pardubice, bude Chlapecký sbor Bonifantes. Jeho uměleckým šéfem je JAN MÍŠEK.

Chlapecký sbor Bonifantes má za sebou velmi povedený rok. Zpívali jste ve Vatikánu přímo papeži Františkovi na Svatopetrském náměstí, kdy generální audienci navštívilo více než 100 tisíc poutníků. Máte za sebou dva povedené koncerty s legendou světové operní scény, slavným tenoristou José Carrerasemv Bratislavě a Pardubicích, byli jste hosty adventních koncertů České televize, sklízeli jste šestkrát ovace ve-stoje během vašeho vystoupení v německém městečku Kleve… To je asi příjemné bilancování, že?
Zdá se mi, že se úročí tvrdá a poctivá práce, kterou kluci léta odvádějí.

Jaké je věkové rozpětí koncertního sboru Chlapeckého sboru Bonifantes?
Většinou jde o zpěváky od devíti let. Těm nejstarším je přes dvacet roků. Ve sboru však máme i veterány. Většinou jde o tatínky kluků, s kterými jsme Chlapecký sbor Bonifantes zakládali. Jsem rád, že i ti si s námi jednou za čas zazpívají. Věková škála je tedy široká.

Je složité dnes motivovat chlapce, aby se rozhodli pro sborové zpívání?
Spíše je složitější motivovat tatínky, aby dovolili svým klukům se tomuto oboru věnovat. Je tu znát velký boj s hokejem či fotbalem. Když někde objevíme talentovaného zpěváka, pozveme ho k nám do sboru, on pak s nadšením přijde domů, řekne, že se chce věnovat zpěvu. Maminka je většinou pro a tatínek proti. Namítá, že nechce mít doma zpěváka, protože to je pro kluka divný koníček. Proto se neustále snažíme přesvědčit veřejnost, že naši kluci jsou úplně normální, jen jsou možná mnohem lépe připraveni na život. V devíti letech se o sebe musí umět postarat, když jsou třeba na turné v Americe či Asii, zvládnout velké množství koncertů a být při nich maximálně soustředění. To si kolikrát u kluků, kteří hrají třeba lední hokej, představit nedokážu.

Co říkáte na projekt Česko zpívá koledy?
Je to báječný nápad. Česká koleda je specifický žánr. Málo zemí má tolik krásných koled. Navíc jsou u nás velmi populární.