Nabízí jim pro rok 2013 zachování současných cen, ale jen pro výrobu tepla a za podmínky, že si uhlí neopatří jinde. Pro Opatovice by to zřejmě znamenalo, že by nesměly vyrábět elektřinu, na níž jde asi třetina instalovaného výkonu. S touto nabídkou ale EOP nesouhlasí.
„Czech Coal nám nabízí dodávky uhlí v objemu pouze třetiny našich potřeb pro výrobu tepla a elektřiny a současně tuto nabídku podmiňuje tím, že nebudeme uhlí kupovat od nikoho jiného. Pro bezpečný a efektivní provoz teplárny je to zcela nedostačující," řekl předseda představenstva EOP Jan Špringl.

Firma v červenci podala žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, soud o ní dosud nerozhodl.
Czech Coal vypověděl Opatovicím smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soudy později nařídily Czech Coalu předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012.
O dodávkách pro následující roky od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři uhelné vlaky denně. Kdyby nového dodavatele nesehnaly, došlo by jim uhlí zřejmě v první polovině února.

Podle dostupných údajů měly obě strany smlouvu do roku 2015, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí ročně. Czech Coal už letos nabízel dodávky alespoň pro výrobu tepla a teplé vody a nyní navíc tvrdí, že příští rok je ochotný dodávat za stejnou cenu. To už ale neplatí pro výrobu elektrické energie.

„Uhlí bude dodáno za podmínky, že si společnost Elektrárny Opatovice nezajistí palivo jinde a prokáže, že dodané uhlí je a bude využito na výrobu tepla. Czech Coal dále požaduje měsíční platby předem, tedy před samotnou dodávkou," uvedla firma v tiskové zprávě.
„Právě podmínka neodběru jiného uhlí je jasným důkazem toho, že skutečným cílem Czech Coalu není dosažení dohody, ale omezení provozu naší elektrárny," podotkl Jan Špringl.

Elektřinu ne!

Znamená to, že kdyby Opatovice kývly, zřejmě by nemohly příští rok dodávat do sítě elektřinu. Czech Coal má podíl ve dvou jihočeských teplárnách, které elektřinu do sítě také dodávají.
Opatovická elektrárna ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku.
Teplo z elektrárny odebírá více než 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdanči na Pardubicku. Teplo z opatovické elektrárny odebírá v regionu také řada firem.  (dub, čtk)