V září bude ve městě zrušena pobočka České spořitelny. Příští týden má starostka Blanka Zaklová jednat 
s představiteli tohoto peněžního ústavu. Kromě jiného také o tom, jak bude ošetřen provoz bankomatu, který by měl zůstat zachován. Zvrátit osud pobočky se však již nepodaří, i když by si to Chvaletičtí velice přáli.

VE MĚSTĚ ZŮSTANE JENOM POŠTA

„Jsme jako město v této záležitosti bezmocní. I když je jasné, že nespokojení občané se budou obracet 
na nás," uvedla starostka Chvaletic. Z vlastního pozorování má dojem, že pobočka je navštěvovaná dostatečně. Využívají ji nejen občané, ale i zdejší prodejny například k ukládání tržeb.

Od října už zůstane 
ve městě jen Česká pošta.

Česká spořitelna uvádí jako důvod pro ukončení provozu nedostatečné využívání pobočky. „Rytmus života klientů 
ve městech a obcích se mění a některé pobočky navštěvují klienti stále méně, zatímco v jiných lokalitách, kde by je využilo velké množství lidí, pobočky nemáme. Typicky jde o nákupní centra. Jednoduše tam, kde klienti tráví velkou část svého času. Naším cílem je mít pobočky tam, kde je klienti využijí," vysvětlila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Potvrdila, že chvaletickou pobočku uzavřou k 26. září 2016.

„V místě zůstane v provozu bankomat, který umožňuje vedle výběru hotovosti například zadání jednorázového i trvalého platebního příkazu, zaplacení složenky, dobití kreditu mobilního telefonu, změnu PIN kódu nebo zobrazení limitů karty," uvedla mluvčí.

ELEKTRONICKY ANEBO 
S BANKÉŘEM V TERÉNU

Alternativou pro klienty 
z Chvaletic může být podle České spořitelny elektronické bankovnictví. Společnost nabízí také možnost využít takzvaného bankéře v terénu.

Nejbližší další pobočka České spořitelny je v Přelouči. Doprava tam ale není zejména pro seniory z Chvaletic snadná.

Autobusů podle starostky Blanky Zaklové nejezdí dost a vlakem se řada starších lidí bojí, protože nastupování do vysokých vagonů je pro ně složité.

BANKA: NECHCEME PRÁZDNÉ POBOČKY

Česká spořitelna připravuje nový koncept pobočkové sítě. „Nechceme mít pobočky, které jsou prázdné. Každý rok jsme měli 20 milionů návštěv klientů, odhad na rok 2018 je 10 milionů návštěv," sdělila mluvčí Kristýna Havligerová. Dodala, že v místě, kde dochází ke zrušení pobočky, se vždy snaží zachovat bankomat a nabízí možnost využít takzvaného bankéře v terénu.

„Služby se lidem vzdalují. Nedávno jsme ve Chvaleticích přišli o kontaktní místo státní sociální podpory, teď 
i spořitelna. Je to smutné," uzavřela starostka Blanka Zaklová.