V příštím týdnu se bude kolaudovat Sportovní areál Dašická v Pardubicích. Pardubický kraj na stavbě haly ušetřil několik desítek milionů, ovšem podle některých se tyto úspory promítly do kvality zařízení.

Výstavba areálu byla plánována ve finančním objemu pětašedesát milionů korun. První verze projektové dokumentace ovšem dosahovala výše osmdesát tři milionů korun. Projekt proto musel být přepracován a dosažená cena po započtení všech nákladů nyní činí čtyřicet šest milionů korun. Ze sedmdesáti procent financují stavbu evropské fondy, zbytek zaplatí Pardubický kraj.

Na stavbě haly se ušetřilo 30 milionů

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo postavit sportoviště dle časového harmonogramu, navíc přibližně o třicet milionů korun levněji, než bylo původně plánováno,“ pochvaloval si náměstek hejtmana zodpovědný za investice Jan Tichý. Úspory nejsou podle Tichého na nové hale vůbec znát.
S tím však nesouhlasí Miroslav Janovský, šéftrenér pardubických florbalistů.

„Musím uznat, že hala je moc pěkná. Pardubice na ni dlouho čekaly a jsem rád, že ji konečně mají. Jsou zde jak pozitiva, která, řekl bych, převažují, ovšem jsou zde také negativa. Za ně považuji například velkou prosklenou stěnu a také okna na krátkých stěnách budovy. Pro školní tělocvik je to velmi přínosné, nemusí se tolik svítit a ušetří to energii. Na druhou stranu zde zcela chybí něco na zatemnění. Vlivem přímého světla se na palubce vytváří odlesky, které jsou pro výkonnostní sport nepřípustné. Pardubický kraj ovšem odmítá tuto věc řešit,“ upozornil na nedostatky Janovský.

Kraj se brání připomínkám

Další problém vidí trenér florbalistů také ve florbalových mantinelech, které kraj pořídil. Jsou podle jeho slov sice certifikované, ale kovové, a tudíž životu nebezpečné.  „S takovými mantinely se extraliga hrát nesmí. Kraj jsme na problém upozornili, jsme také ochotni jejich výměnu doplatit, ale kraj to se slovy, že stačí certifikát, odmítl. Mohu zde použít trefné přirovnání. Je to jako kdyby jste do ČEZ Areny koupili certifikované dřevěné mantinely, tedy takové, s nimiž se extraliga hrát nesmí. Jsou nepoužitelné i pro školní tělocvik, jsou těžké a nebezpečné,“ prohlásil Janovský.

„Je tu i několik dalších drobností, které bych vytknul. Chápu, že se na stavbě chtělo ušetřit, ale postavit v jedenadvacátém století tribunu z fošen? Sedačky by byly mnohem vhodnější. V souvislosti s šetřením se vyřadil také bufet,“ pokračoval Miroslav Janovský.

Sportovní areál však podle kraje splňuje všechny dohodnuté parametry a také požadavky obou gymnázií, která halu budou využívat, i sportovních svazů.

„Jediné změny, které Pardubický kraj musel řešit, byly dodatečné požadavky Basketbalového klubu Studánka. Bylo nainstalováno výkonnější osvětlení, elektropohonem ovládané závěsné koše a také multifunkční výsledková tabule s časomírou vhodnou pro basketbal. Tyto změny vyšly na 543 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

„V hale je možné nastavit čtyři stupně osvětlení. Díky tomu lze na jedné straně šetřit energií při tělocviku a trénincích, na straně druhé je hala připravena na televizní přenosy a sportovní zápasy,“ uvedl náměstek Jan Tichý.

Podle trenéra Janovského tomu tak není. „Pardubický kraj ve všech svých materiálech uvádí, že hala je připravena pro živé televizní přenosy. Tvrdí, že podmínky splnili navýšením světla. Ale to je lež. Televize nesnímá zápasy, kde nemá kameru proti tribuně. Navíc České televize nemůže dělat přenosy bez připojení, kde je k dizpozici vyšší proud než dvě stě dvacet,“ oponoval Janovský.

Podle něho není Pardubický kraj ochoten tyto věci řešit. „V projektu pro Evropskou unii bylo, že hala bude vyhovovat nejen školnímu tělocviku, ale také výkonnostním sportům. Úpravy by navýšily cenu, což kraj odmítá. Ovšem podle mě by stačil milion korun,“ uzavřel Janovský.

Gymnázia halu využijí k tělocviku

Halu budou vedle sportovních svazů využívat také gymnázia pro tělesnou výchovu. „Pro nás je to krásné sportovní zařízení. Nejsem sportovec a mohu jen těžko posuzovat, zda jsou připomínky oprávněné,“ sdělila ředitelka Gymnázia Dašická Jitka Svobodová.

„Halu bychom měli začít využívat již v pondělí 19. září. Jsme rádi, že máme další prostory, kam je možné umístit školní tělesnou výchovu. K dispozici budeme mít i stávající prostory gymnázia. Máme šestadvacet tříd, které mají dvě až tři hodiny tělesné výchovy týdně. Navíc novou halu bude vy〜užívat také Sportovní gymnázium,“ dodala ředitelka Gymnázia Dašická Jitka Svobodová.

Monika Suchá