Pardubická radnice uvolnila sprejerům legální plochu pro graffiti. Od října je novými malbami vyzdobena část zdí v podchodu pod železničním koridorem v ulici K Pardubičkám. Na plochách a jejich správě se město dohodlo se sprejery z Pardubic, kteří rovněž ručí za obsah na stěnách.

Snaha o dohodu

„Jsme moderní město a pouliční graffiti je forma umění, která si v našem městě zaslouží svůj prostor. Doufám, že se sprejeři naučí využívat nabídnuté plochy, aniž by malovali na jiných místech, kde to není žádoucí," řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Je to o dohodě – my jsme pro sprejery schopni postupně vybrat další místa, aby mohli svobodně tvořit. Chceme proto, aby se i sprejeři tuto dohodu ctili, tvořili na vyhrazených místech a na ostatních plochách svoji kreativitu nepředváděli," dodal pardubický primátor.

Město Pardubice má s graffiti už jednu zkušenost – v podjezdu v ul. 17. listopadu se nachází grafické dílo s tematikou železniční dopravy.

„V části podchodu v ulici K Pardubičkám se však jedná skutečně o volnou plochu, kde mohou writeři tvořit svobodně. I to však má svá pravidla. Se zástupci sprejerů jsem se dohodl, že v rámci své komunity dohlédnou na to, aby se zde neobjevoval rasistický či vulgární obsah, zkrátka si udělají pořádek sami mezi sebou. Naopak v případě, že zeď bude těmito symboly ozdobená, sami sprejeři je okamžitě odstraní," sdělil podmínky dohody náměstek primátora pro kulturu Jakub Rychtecký.

Ten se inspiroval v jiných městech, kde mají sprejeři zelenou a mají povoleno tvořit na uvolněných plochách legálně.

„Například v Chebu, který se stal Historickým městem roku 2014, mají legální plochu kousek od centra při procházce k místnímu hradu. Zpravidla se jedná o ucelená výtvarná díla, která vypadají hezky a jen se čas od času se mění," uvedl Jakub Rychtecký.

Legální graffitti

Pardubice mají ve svém centru i v okrajových částech velké plochy, které sprejery lákají. „Chceme dát prostor pro seberealizaci tvůrcům, nechceme nelegální graffiti na ulicích, místo toho zkoušíme nastavit férovou a vstřícnou spolupráci. Pokud se osvědčí, jsme připraveni se sprejery jednat o využití dalších tří míst pro legální graffiti, která již tipujeme," shrnul náměstek Jakub Rychtecký.

„Město zároveň nabízí všem občanům, kteří vědí o vhodných plochách v Pardubicích, kde by se díla sprejerů vyjímala, ať svůj tip pošlou na radnici na Pernštýnském náměstí 1. Doručené tipy budou předloženy například odborníkům z odboru hlavního architekta, odboru dopravy a oddělení kultury," podotkla Pavla Kosíková z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.