„Už na místo najíždí nehodový jeřáb a na cestě je druhý. Nejdřív se z nákladního vlaku sundají kontejnery a dvěma, možná třemi lokomotivami se to bude roztrhávat. Také se musí nakolejit to, co je vykolejené. Zdemolovaný vagón budeme řešit jako poslední,“ popsal stručně možný scénář operace Miloš Němec, který vyprošťovacím pracím velí za drážní hasiče. Samotné kolejiště je podle něj poškozené jen mírně.

Vše o tragické nehodě najdete ZDE.

Lokomotivy nákladního vlaku a rychlíku jsou zapasované do sebe, vykolejené jsou první vagony za nimi. „Nikdo neví, jak přesně se to bude dělat, určitě se to bude komplikovat,“ uvažuje Miloš Němec. Kolem nočního místa tragédie, kde je vedle sebe šest kolejí, už pomalu projíždí vlaky s cestujícími. „Hlídáme to, jakmile budeme dělat vyprošťovací práce, tak budeme projíždějící vlaky zastavovat,“ upozorňuje na další možné komplikace velitel drážních hasičů.

VIDEO: Ráno na místě tragické srážky vlaků v Pardubicích

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Tragédie, při které zemřeli čtyři lidé a další dvě desítky byly zraněné, se stala včera těsně před 23 hodinou. Zhruba kilometr od pardubického nádraží se srazil rychlík a nákladní vlak dlouhý zhruba půl kilometru. Místem začaly jezdit první vlaky dnes kolem 9 dopoledne a vlaky v koridoru z Prahy na Moravy mají zpoždění.

Co se přesně stalo?

*V Pardubicích u nové zastávky v centru města se ve středu 5. srpna 2024 před půlnocí čelně srazil noční rychlík s nákladním vlakem.

*Podle videa z průmyslové kamery došlo ke srážce ve 22:49.

*Při nehodě zemřeli 4 lidé, dalších 27 skončilo v nemocnicích.

*Na místě zasahovaly všechny složky záchranného integrovaného systému, pomáhalo 16 jednotek hasičů včetně dobrovolných, dorazily také dvě jednotky hasičů Správy železnic.  

* O jaké vlaky šlo? Spoj RegioJet 1021 prodloužený až do ukrajinského města Čop se střetl s nákladním vlakem ČD Cargo, který jel opačným směrem. V expresním RegioJetu podle hasičů cestovalo 380 lidí. První vagon byl zcela zničený. Nákladní vlak měl 21 vozů a byl dlouhý přes půl kilometru.

*Ve čtvrtek policie oznámila, že nehodu vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

*Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura pro CNN Prima News se vyjádřil k možné příčině nehody. „Jak k nehodě mohlo dojít, je otázka pro Drážní inspekci. Já předpokládám, že to byla lidská chyba jednoho nebo druhého strojvůdce.“

*Celková škoda byla zatím vyčíslena na více než 110 milionů korun.