Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SRPEN 68: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil!

Pardubice - „Lidé chtějí být pohromadě se svými rodinami,“ říká zpráva z okresního listu Zář z 24. 8.

20.8.2008
SDÍLEJ:

Soldaty okupanti iditě damoj - Vojáci okupanti jděte domů / Smerť našich ludij eto vaša pomoc? - Smrt našich lidí, to je vaše pomoc? Hlásaly nápisy na Domu služebFoto: p. Pavelka

Jaká byla atmosféra na Pardubicku v srpnu 1968? O tom svědčí i novinové výstřižky z okresního listu Zář, za jejichž zapůjčení děkujeme čtenářům. „Pardubické nádraží se dnes dopoledne stalo místem zvýšeného zájmu. Množství lidí odjíždí narychlo z dovolených, nebo naopak přijíždí do Pardubic. Lidé chtějí být pohromadě se svými rodinami. Mnohé z osob, které se dnes objevily na nádraží, sem přivedla pouhá zvědavost. Včerejší zvěsti, že nádraží je obsazeno Poláky, jsou dnes už naštěstí bezpředmětné. Pardubice tedy zůstávají i nadále svobodným městem,“ píše se ve zvláštním vydání ze dne 24. srpna, kde se objevila i tato zpráva:

Ulice zaplněné lidmi

„Je zajímavé, jak v těchto napjatých hodinách mají lidé strach před samotou. Potřeba vyjádřit se, dorozumět, projevuje se ve zvýšené shromažďovací aktivitě. Třída Míru a třída 7. listopadu jsou od rána do večera zaplněny lidmi. Před každým novým plakátem, vyvěšenou rezolucí, letákem, novinami, u ampliónů městského rozhlasu, nebo prostě jen tak z touhy pohovořit si, stojí skupinky vzrušeně diskutujících občanů.“

„Nákupní hysterie, která vznikla v předchozích dnech, se už uklidnila. Zásobování klape, a tak všichni pochopili, že není důvodu k zbytečným zmatkům. Počet návštěvníků obchodů je celkem normální jako každou sobotu, kdy se nakupuje poněkud více potravin na neděli. Větší šňůry zákazníků se dnes objevují jen před ovocem a zeleninou, neboť broskve zlevněné na 6 Kčs jsou skutečně cenou lidovou,“ píše se v další zprávě.

Zde spát nebudete!

Jiná nabádá občany, aby neztratili glanc a humor. „Český národ, v jehož literatuře je zastoupena řada vynikajících humoristů, neztratil ani v těchto těžkých dnech humor. Dokladem toho jsou hesla v pardubických ulicích: Ruští moli napadli českou kožešinu – Zde spát nebudete – 350 metrů krematorium – Své pivo chceme pít sami – Zle, matičko, zle, ruští zrádci zde – To je přece velká klika, že nemají Otu Šika – To chce klid! Švejk pil vodku, ale byl v pravém slova smyslu Čech – Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil.“

Autor: Tomáš Dvořák

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení