Mizely ukazatele a město pokryly nápisy proti okupaci

Situace v Pardubicích byla podobná jako na jiných místech – někteří lidé vojákům vzdorovali, jiní se radovali. Lidé okupantům znepříjemňovali život alespoň drobnými překážkami.

21. srpen 1968 v Pardubicích
Mizely ukazatele a města pokryly nápisy proti okupaci

Z nejšťastnějšího dne slzavé údolí

Vendulka Jozífová, tehdy ještě Kadlecová, se měla vdávat v sobotu 24. srpna 1968. Vše bylo připravené, své svatební šaty si sama uháčkovala. „Jenže z úterý na středu sem vpadli Rusové. Poslouchali jsme rozhlas po drátě, abychom věděli, co se děje. A tam hlásili, že od soboty bude vyhlášeno stanné právo. Nevěděli jsme, co bude,“ vzpomínala po letech. Svatba se nakonec uskutečnila narychlo 22. srpna.

Vendula Jozífová a její svatební šaty.
Svatbu jí pokazili Rusové

Pardubice nebyly žádné zrádcovské město

Jak vypadaly dny kolem 21. srpna 1968 na Pardubicku, popisuje historik Jan Tetřev. „Pardubice nebyly žádné zrádcovské město. To ani zbytek regionu. Lidé okupaci odsuzovali a podporovali legální představitele státu a KSČ, které Rusové unesli do Moskvy.“

Ruská armáda obsadila i pardubické letiště
Srpen 1968: Pardubice nebyly žádné zrádcovské město

Schůzka na letišti v Pardubicích

Zpráva z okresního listu Zář ze soboty 24. srpna roku 1968: „Ve čtvrtek v podvečerních hodinách se na pardubickém letišti uskutečnila neoficiální schůzka mezi velitelem letiště, doprovázeným několika zástupci od jednotek, se zástupci sovětských vojsk, která jsou zde usazena.“

Nápis: Tvůj otec byl osvoboditel, ale ty jsi okupant!
SRPEN 68: Schůzka na pardubickém letišti

Zář proti okupaci

Míla Schejbalová pracovala v srpnu 1968 v redakci Záře. Redakce se s okupací nesmířila a začala proti ní aktivně vystupovat.

21. srpen 1968 v Pardubicích
Vzpomínka Míly Shejbalové: Zář proti okupaci

Předčasný silvestr

Sovětská posádka se nastěhovala i do nedalekých Lázní Bohdaneč. Tamní obyvatelé tak roky žili ve stínu sovětské základny. Některé momenty ale byly i veselé, třeba jako předčasné oslavy Silvestra.

Budova základní školy na sídlišti Na Lužci byla původně postavena jako štáb.
Vzpomínky na okupaci: Sověti vysílali domů a ve městě pak nešly televize