Superúplněk je astronomický jev, kdy se Měsíc nachází v úplňku a zároveň je co nejblíže Zemi. V tu chvíli se zdá být větší a jasnější než obvykle. Vzdálenost mezi Zemí a Měsícem se totiž mění podle eliptické dráhy, po které se Měsíc pohybuje kolem naší planety. V nejbližším bodě (perigeu) je Měsíc od Země vzdálen asi 356 tisíc kilometrů, v nejvzdálenějším bodě (apogeu) asi 407 tisíc kilometrů.

Podle astrologa Richarda Nollea, který tento termín začal používat jako první, k superúplňku dochází, pokud je Měsíc ve vzdálenosti menší nebo rovnající se 90 % jeho nejmenší vzdálenosti od Země na své oběžné dráze. Nejde tedy jen o jeden nejbližší bod. První srpnový superúplněk bude mít Měsíc vzdálený od Země 357 307 km, druhý srpnový superúplněk – 30. srpna – jen o málo méně - 357 185 km.

Superúplňky jsou vděčné téma pro amatérské fotografy a čtenáře Deníku: 

Superúplněk.
OBRAZEM: Superúplněk v našem kraji. Podívejte se na fotografie čtenáře

Přestože úplněk nastane večer ve 20.33 hodin, nebude jej možné pozorovat hned. Měsíc totiž vyjde až po deváté. Předpověď počasí zatím vyznívá poměrně nadějně, oblačnost by se mohla v noci z úterý na středu 2. srpna protrhat.

Superúplňky jsou poměrně vzácné, obvykle nastávají jednou za čtrnáct měsíců. V roce 2023 se ale dočkáme hned dvou superúplňků v jednom kalendářním měsíci, což je ještě vzácnější. Druhému úplňku ve stejném měsíci se říká modrý (anglicky blue supermoon). Pojmenování vychází z anglického spojení „once in a blue moon“, v překladu „jednou za uherský rok.“

Jak vypadá superúplněk:

Zdroj: Youtube

Pokud chcete vidět superúplňky na obloze, doporučujeme vybrat si místo s co nejméně světelným znečištěním a pozorovat Měsíc těsně po jeho východu nebo před jeho západem (ten nastane ve středu před šestou hodinou ranní). V tu chvíli bude Měsíc nízko nad obzorem a bude působit ještě větší a zářivější. Můžete také využít dalekohled nebo fotoaparát s dobrým zoomem, abyste si prohlédli detaily měsíčního povrchu.