Svatý grál či starý křapáč – to vše je označení pro jednu z nejslavnějších sportovních trofejí světa – Stanleyův pohár. Ten každý rok získá nejlepší tým kanadsko–americké NHL. Pro hokejistu větší mety neexistuje! Srovnání snese snad jen vítězství na olympiádě.

Patnáct minut ve vestibulu pojišťovny

A právě Stanley Cup se ve středu v poledne objevil i v Pardubicích. Na patnáct minut ho mohli spatřit ve vestibulu ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí fanoušci i náhodní chodci. Do města, kde se v juniorském věku učil hokej, ho přivezl Jakub Kindl.

Obránci Detroit Red Wings však tato více než metr vysoká stříbrná trofej paradoxně nepatří. „Přesto, že mé jméno na něm vyryté nebude, jelikož jsem neodehrál za Red Wings patřičný počet zápasů, abych měl na Stanley Cup nárok, jsem rád, že jsem ho alespoň na půl dne dostal do vlastnictví,“ řekl Pardubickému deníku Jakub Kindl. Ten však se svými spoluhráči prožíval každý zápas. I ten rozhodující – finálový. „Seděli jsme ještě s několika spoluhráči v hledišti a strašně moc fandili. Při té následné obrovské slávě jsme nechyběli na ledě, když mužstvo trofej přebíralo,“ vzpomíná na šťastné chvíle bývalý juniorský hráč Pardubic. Dával si prý však bedlivý pozor na to, aby ho v euforii nezvedl nad hlavu. „To mi říkal i táta. Hlavně, abych ho nezvedal. Podle pověry ho totiž ten, který ho zvedne nad hlavu, aniž by ho vyhrál, už nikdy nezíská,“ smál se mladý hokejista. Podle něj je být v týmu Red Wings stejné, jako pro fotbalistu Barcelona či Real.

„Jakubovi patří dík, že si na Pardubice vzpomněl. V momentě, kdy bylo jasné, že pohár dostane na půl dne do vlastnictví, mi zavolal a řekl, že by ho chtěl přivézt do Pardubic. Tak jsme na tom začali dělat,“ popsal Deníku generální manažer HC Moeller Pardubice Zbyněk Kusý. „Stanley Cup jsme měli dopoledne v kabině A mužstva, fotili se s ním malí hokejisté, a pak jsme ho převezli do budovy ČSOB,“ dodal Kusý.

Stanleyův pohár se včera zastavil ve své historii v Pardubicích potřetí. Ukázat trofej, na které jsou vyražena jména jeho držitelů, sem v minulosti přivezli ještě Milan Hejduk a Dominik Hašek.

Přesto, že je o svatý grál prostřednictvím bodyguardů postaráno, Stanley Cup neměl vždy na růžích ustláno. Byl několikrát ztracen, sloužil jako miska pro psa, byl na očích ve striptýzovém klubu a okusil i koupel u Hašků v bazénu. Na druhou stranu ale viděl i kus světa. Vítězové ho v minulosti vzali například na nejvyšší vrchol Skalistých hor v Coloradu, na fotbalový stadion v moskevských Lužnikách či do filmových studií v Hollywoodu.