Krajské město není jen městem perníku. Je také městem koní. Je dokonce členem evropské sítě koňských měst EURO EQUUS. V současné době to vypadá, že má blízko k tomu, aby se už brzy stalo jejím předsednickým městem. Reálně tato varianta přichází v úvahu za dva roky.

„Dohodli se na tom zástupci čtyř měst na valné hromadě ve španělském Jerezu," informovala náš Deník Kateřina Nohavová, mluvčí pardubického Dostihového spolku, který provozuje závodiště.
Pardubice na jednání zastupovali zastupitel města a předseda Dozorčí rady Dostihového spolku Petr Beneš a rovněž ředitel Dostihového spolku  Michael Skalický.

Vznikne Evropský den koní?

„Síť koňských měst EURO EQUUS je nezisková organizace, kterou tvoří města s tradicí chovu koní a dostihů. Kromě Pardubic v ní jsou belgický Waregem, španělský Jerez de la Frontera a portugalská Golega," upřesnila mluvčí pardubického závodiště.
Evropská města usilují o propagaci chovu koní a zároveň o ochranu „koňařských" regionů. „Kromě provozních záležitostí, jako je ekonomická situace sdružení nebo roční plán rozvojových aktivit, jsme se dohodli na registraci projektu Evropského dne koní a soutěže o koňské město roku pro příští rok. Představitelé Jerezu tento návrh podají Evropské komisi," nechal se slyšet pardubický vyslanec Petr Beneš.

Účastníci pracovního jednání také volili nového prezidenta pro období 2014 – 2016, kterým se stala primátorka Jerezu. „Už v dalším období, tedy po roce 2016, budou ale organizaci předsedat Pardubice," prozradil Petr Beneš.
EURO EQUUS si zakládá na úzké spolupráci členských měst a snaží se o zachování evropského dědictví koní a o podporu podnikání prostřednictvím výcvikových středisek i zkušeností odborníku z oblasti jezdectví. „Přestože tato síť není úplně zaměřena na dostihový sport, ale spíše na chov koní, našli jsme projekt, se kterým se můžeme zapojit do soutěže o koňské město. Je jím výstava Koně v akci," prohlásil ředitel Dostihového spolku Michael Skalický s tím, že aktivní účast Pardubic v síti EURO EQUUS bude do budoucna přínosná i pro pardubické závodiště.

Z jednání prý měli velmi dobrý pocit

„Měl jsem z jednání velmi dobrý pocit. Aktivně jsme se zapojili do projektů EURO EQUUSu a zcela určitě tak napomohli rozvoji jezdeckých i dostihových aktivit v Pardubicích," sdělil Pardubickému deníku Michael Skalický.
„Činnost evropské sítě spočívá v možnostech výměny zkušeností mezi členskými městy a umožňuje svým členům připravit výcvikové projekty nebo organizovat výstavy, závody a další akce," shrnula Kateřina Nohavová.
Na výstavách se kromě starokladrubských koní mohou prezentovat i koně andalúzští, nedávno obnovené plemeno vlámských koní, lipicáni či portugalští lusitánové.
„Do budoucna budeme určitě usilovat o to, aby se všechna tato plemena představila i na naší pardubické výstavě," uzavřel ředitel Dostihového spolku.