A zase ty Tyršovy sady! Vypadá to, že problematika rekonstrukce městského parku nacházejícího se kousek od zámku se  vrací skoro jako bumerang, se kterým si tu a tam někdo přímo v „Tyršákách"  hází. A v tuto chvíli to ani příliš nevypadá, že bychom se u této obehrané písničky dobrali k nějakému konkrétnímu konci…

Jaký je vývoj?

Takže, jaký je v tomto případu vývoj? Město požádalo poskytovatele dotací, tedy Regionální radu Severovýchod,  o prodloužení termínu zahájení revitalizace Tyršových sadů. Stále nemá uzavřené výběrové řízení, protože ho zrušil antimonopolní úřad.
Práce měly začít v únoru, radnice chce odklad na duben. Novinářům to řekla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Antimonopolní úřad by měl podle primátorky v březnu rozhodnout, zda je tendr platný, nebo jej bude muset město vypsat znovu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) výběrové řízení zrušil kvůli přísně nastaveným požadavkům na technickou kvalifikaci uchazečů o zakázku.

„Snažíme se nezahálet a být připraveni na podpis smlouvy se stavební firmou. Pokud ÚOHS výběrové řízení zruší, připravujeme si nové výběrové řízení, které bude otevřené a jednokolové," prohlásila pardubická primátorka.
O prodloužení termínu by měl poskytovatel evropské dotace rozhodovat tento týden. „Celková výše dotace je 76,3 milionu korun a dosud nebylo nic proplaceno," sdělila mluvčí Regionální rady Severovýchod Eva Jouklová. O změnu termínu Pardubice žádaly v minulosti už jednou.

Revitalizace Tyršových sadů se odkládá dlouho. V roce 2008 se o ní začalo hovořit jako o jednom z evropských projektů, které město zařadí do takzvaného integrovaného plánu rozvoje města.
Už předtím vznikly studie na proměnu centrálního parku, které ale byly v roce 2009 zastaralé a musel se nechat vypracovat nový projekt.

Protesty ekologů

O dva roky později měla radnice povolení kácet zastaralé stromy. Úpravu zanedbaného parku ale zdržely protesty ochránců přírody. Vadilo jim nadměrné kácení stromů a keřů a vysoké náklady projektu.
Ten se postupně měnil, redukovala betonová promenáda, omezil se počet vykácených stromů, drahé lavičky nahradily levnější.

Redukce ovšem nezaznamenala úsporu, odhady na revitalizaci zůstávají 90 milionů korun. Stavební práce téměř začaly už předloni. Vítěz soutěže na úpravu parku však nakonec odmítl práce udělat a od smlouvy odstoupil. 

Anketa: Co říkáte na další zpoždění úprav pardubických Tyršových sadů?
Jan Linhart, předseda sdružení Zelená pro Pardubicko
Další zpoždění obnovy sadů dokazuje nekompetentní práci radnice a její neochotu poslechnout hlasy veřejnosti. Jsem přesvědčen, že revitalizace se v takovém rozsahu, v jakém byla vysoutěžena, nedá v termínu stihnout.

Jan Motyčka, programový šéf Pardubického letního kina
Projekt rekonstrukce Tyršových sadů není optimální. Mohl být levnější a více funkční, tedy zaměřený na lidi. Jinak mi zpoždění oprav nevadí. Naopak jsem rád, že i letos zde budeme moci pořádat Pardubické letní kino.

Alexandr Krejčíř, pardubický zastupitel za opoziční ODS
Musím říci, že už nevěřím tomu, že by se podařilo revitalizaci zrealizovat v takovém termínu, aby bylo možné čerpat evropské dotace. Pokusů už bylo během těch let tolik, že obnovu parku za unijní peníze vidím spíše pesimisticky.

Miroslav Řepa, pardubický architekt
O revitalizaci už jsem toho slyšel tolik, že k tomu nemám co říct. Od doby, co se rozhodlo o obnově parku, uběhly roky. Je mi to líto, dnes jsou Tyršovy sady v takovém stavu, že  se revitalizace musí uskutečnit a rád bych se toho dožil.