Meteorologický jev, který v takové síle u nás zatím neměl obdobu. Tak by se dalo nazvat lokální tornádo, které v úterý navečer úřadovalo ve Starých Čívicích. Jak ale popisují svědci, větrný vír nebo víry udeřily i na jiných místech v okolí.

Tornádo zažil v přímém přenosu

„Já to měl v přímém přenosu, akorát jsem jel přes Popkovice a tornádo bylo přibližně kilometr přede mnou. Chtěl jsem pak jet na Rozhovice, ale to jsem si honem rozmyslel, protože se motalo akorát nad silnicí,“ popsal své pozorování čtenář Milan.

„Tornádo pokračovalo ve své cestě přes Staré Jesenčany, kde bylo přibližně šest domů s rozbitými střechami a vytrhané stromy. V poli je vidět trasa, kterou směřovalo na obec Blato. Poděkování patří místním hasičům, ihned spojili své síly a pomáhali všem postiženým,“ líčila další řádění živlu Hana Zabilanská.

Tornádo sice nejvíce zasáhlo Staré Čívice, pozorovatelné ale prý bylo i přímo v centru Pardubic.
„Když jsem šla na nákup, tak ještě svítilo sluníčko. Pak se najednou udělala tma, začala vichřice a taky začaly padat kroupy. Pak jsem uviděla, jak se nad autobusovým nádražím začíná dělat vír vzduchu a odchází pryč směrem k Čívicím,“ prozradila Deníku Monika Kašparová.

„Když jsem ten úkaz viděla, tak mi úplně běhal mráz po zádech. I když jsem od toho byla daleko, tak jsem měla co dělat, abych udržela v ruce deštník,“ dodala svědkyně.

Největší škody za sebou tornádo zanechalo právě ve Starých Čívicích, kde pověstný větrný trychtýř, který u nás známe spíše z katastrofických filmů, doslova prošel nad tovární halou firmy Jtekt. Ta patří k objektům, na kterých byla zřejmě způsobena největší škoda.

Vedoucí pardubické pobočky se v době neštěstí nacházel v Japonsku a jeho vyjádření zatím není možné získat. Jisté však je, že škody půjdou do milionů korun.

„Škody, které zatím registrujeme, nejsou nijak vážné a jde o maximálně dvacet případů. Většinou se jedná o částky v desítkách tisíc korun. Valná většina ze zatím nahlášených pojistných událostí jsou poškození střešních krytin,“ uvedl Petr Milata, tiskový mluvčí pardubické ČSOB Pojišťovny.

„V případech lokálních škod na místo likvidátoři dorazí nejpozději do druhého dne. Poškození v takových případech mohou volat zákaznickou linku, kde je operátor seznámí s dalším postupem. Obecně platí, že stačí událost ohlásit, případně udělat fotodokumentaci a zajistit se proti dalším škodám například zakrytím poškozené střechy plachtou. Pojistné plnění pak je vypláceno do tří dnů,“ doplnil Petr Milata.

Stromy přetrhaly elektrická vedení

Napilno měli včera i energetici. Kromě objektů totiž vítr pokácel i řadu stromů, které při pádech přetrhaly elektrická vedení.
„V souvislosti s tornádem jsme zaznamenali celkem tři poruchy vedení vysokého napětí, za které mohou zřejmě popadané stromy. Čety techniků na místě pracovaly již několik minut po události, dodávky proudu se podařilo obnovit do úterního rána a ani škody nebyly nijak závratné,“ uvedla mluvčí ČEZ Šárka Beránková.