Tradiční oslavy konce léta jsou tady. V sobotu Tyršovy sady ožijí Pardubickými dožínkami.

„Pravý staročeský jarmark nabídne návštěvníkům výrobky ze dřeva, keramiky, proutí či kůže. Pozornost jistě upoutají i batiky a krajky,“ uvedla ředitelka Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová.

Svoje umění předvedou dráteník, kovář i další lidoví řemeslníci. Mlsné jazýčky potěší dílo historického pekaře a perníkáře.
„I letošní ročník bude navíc obohacen o širokou nabídku sortimentu ze zahradnictví a ovocných i okrasných školek,“ sdělila ředitelka pardubického Kulturního centra.

Domů si návštěvníci můžou odnést okrasné keře, popínavé rostliny, trvalky, skalničky a velký sortiment cibulovin.
Děti zaujme výstava morčat, ovcí, koní, králíků a dalších zvířat, včetně dravců. Připravena je řada soutěží, skákadel a atrakcí.

„Chovatele psů zase jistě pobaví Velká pardubická Voříškiáda, ve které se v rozličných kláních utkají pejsci s papíry i voříšci,“ řekla Romana Vojířová.
Kromě prezentace zahrádkářů, včelařů a ukázek zemědělských surovin nebude chybět ani celodenní kulturní program.

„Na hlavním podiu se bude od 10 do 18 hodin na co dívat. Kromě tanečních a folklorních vystoupení mažoretek či aerobic studia je připraveno i hodinové posezení s Cimbálovou muzikou Alexandra Vrábela, příznivce folku jistě potěší vystoupení kapely Ponožky pana Semtamťuka,“ upozornila Romana Vojířová.

Na své si přijdou i všichni posluchači jazzu, kterým zahraje jazz–rocková skupina Kyxorchestra Chrudim hodinový koncert.

Farmářské trhy se vrací do Polabin

Výrobky přímo ze zahrádky či kuchyně se zítra dají koupit v i Polabinách 2 na náměstíčku před poštou. Obnovují tam totiž tradici farmářských trhů. U Společenského a výstavního centra Ideon se jim příliš nedařilo, v Polabinách si snad najdou svou klientelu.

„I v těch nejmenších městech se farmářské trhy pořádají pravidelně a jsou velice oblíbené jak u farmářů, tak i u nakupujících. Jde vlastně o nejrychlejší cestu kvalitních a hlavně čerstvých potravin od výrobce na talíř zákazníka,“ vysvětlil zastupitel Jan Matějek.

Farmářské trhy se na polabinské dvojce zabydlí každou sobotu od 8 do 12 hodin. V závislosti na počasí se budou konat minimálně do konce října a pak opět od jara příštího roku.

„Návštěvníci si mohou nakoupit čerstvé sezonní ovoce, zeleninu, uzeniny, sýry, mléčné výrobky, pečivo, bylinky a jiné. Vše prodávají registrovaní farmáři, malovýrobci nebo přímo pěstitelé, a to jak v kvalitě běžné, tak i ve stále oblíbenější bio. V databázi je evidováno více jak sto šedesát farmářů z celé republiky,“ vypočítal Jan Matějek.

Při nákupu přímo od výrobce si s ním lidé mohou popovídat, zeptat se na doporučené zpracování a poradit se, k čemu se jaká surovina hodí.
„Farmářské trhy mají svou atmosféru. Oblíbila jsem si je, protože například u sýrů a masa si mohu lépe ověřit čerstvost. Jen mě mrzí, že posledně dorazil celkem malý počet prodejců,“ uvedla zákaznice Jitka Konečná z Pardubic.

Program sobotních oslav konce léta

Pardubické dožínky, Tyršovy sady

10.00 slavnostní zahájení Pardubických dožínek v Tyršových sadech
10.00 vystoupení pardubických mažoretek Berušky
10.10 hudební a taneční vystoupení folklorního souboru Hořeňáček
11.20 druhé vystoupení pardubických mažoretek Berušky
11.30 taneční skupina Ryengle, ovládající country a irské tance
11.40 KidFit Svítkov, ukázka studia aerobicu
13.00 vystoupení dechového orchestru při ZUŠ Havlíčkova
14.00 hodina s Cimbálovou muzikou Alexandra Vrábela
15.15 folkové vystoupení skupiny Ponožky pana Semtamťuka
17.00 jazz–rockový koncert skupiny Kyxorchestra Chrudim

Farmářské trhy, Polabiny 2 před poštou

8.00–12.00 prodej čerstvých výpěstků a výrobků

Pavla Svítková