Celkem 89 procent akcií získala po víc než ročním vyjednávání, při kterém se s bývalým vedením domluvila, že pivovar zůstane akciovou společností s vlastním vedením a stávajícími zaměstnanci. Nebude tedy začleněn do pivovarské skupiny.

„Oslovili nás zájemci o koupi i z Ruska nebo Číny, my jsme ale pivovar nechtěli prodat. Když jsme jednali o akvizici, bylo pro nás klíčové, abychom zůstali autonomní. Bude tedy zajištěn další růst pivovaru při zachování současného chodu,“ uvedl jeden z dosavadních majitelů a předseda představenstva Pardubického pivovaru Leoš Kvapil.

Nabídku Staropramenu přijal Pardubický pivovar kvůli dalšímu růstu, který si žádá velké investice v řádech stovek milionů korun. Na ty v současnosti Pardubický pivovar nemá prostředky. „Celosvětový trend jsou piva v plechovkách, tomu se asi nevyhneme, ale nová výrobní linka by nás stála desítky milionů,“ sdělil Kvapil.

Staropramen hledal pivovar k možné akvizici víc než dva roky. „Musíme se neustále posunovat a přizpůsobovat trendům na trhu. Poptávka po regionálních pivech nyní roste, tradiční pivovary stagnují. Pestrost nabídky hraje zásadní roli, v hospodě už nestačí točit jedno dvě piva,“ uvedl generální ředitel společnosti Pivovary Staropramen Petr Kovařík. Pardubický pivovar si prý vybrali po degustaci produktů několika regionálních pivovarů.

„Věříme, že je tady skvělý sládek, který vaří výborná piva. Velice se nám líbí i portfolio zdejšího pivovaru. Například Porter je na českém trhu unikátní,“ řekl Kovařík. Doplnil, že Staropramen hledal do své nabídky kvalitní řemeslné pivo a v budoucnu plánuje rozvíjet všechny tři značky Pardubického pivovaru – Pernštejn, Taxis i Porter.

Primární ambicí nového většinového akcionáře je do deseti let zdvojnásobit produkci na 160 tisíc hektolitrů piva za rok. Zatím se zaměří na růst na českém trhu, kde má Staropramen stabilní postavení. „Naši zástupci budou obchodovat i s pardubickým pivem. Věříme, že tím bude distribuce úspěšnější, chceme společně získávat nové zákazníky,“ popsal Kovařík.

Příští týden se sejde valná hromada, na které se bude volit nový předseda představenstva. Pivovary Staropramen na funkci navrhují Zdenka Havlenu, který ve společnosti působí jako finanční ředitel. Ředitele pivovaru Leoše Kvapila vystřídá Petra Chovancová, která ve Staropramenu působí sedm let. Kvapil i nadále zůstane v představenstvu.

Zbylých 11 procent akcií zůstane v rukou drobných akcionářů. Podle Kovaříka se Staropramen nechystá získat stoprocentní podíl a vytěsnit ostatní akcionáře. Pod společnost Pivovary Staropramen spadá kromě Staropramenu také Ostravar a Braník, společnost je druhým největším vývozcem piv do zahraničí. Pivovary Staropramen patří pod americkou skupinu Molson Coors Company.

Kateřina Bečková

Na zámku v Pardubicích probíhá rekonstrukce
I přes opravy zámek vítá návštěvníky