Pardubický kraj pod vedením ČSSD prý opustil svoji zákonnou povinnost řádně pečovat o svůj majetek.

Příkladem mohou být ne᠆efektivní dotace pro nemocnice či dlouhodobé nezákonné proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

„Lze akceptovat investice na dluh do infrastruktury a majetku kraje, které jsou nezbytné pro zabezpečení základních potřeb a služeb občanům, nebo takové, které jsou nezbytné pro zachování rozvoje území. Naopak velmi škodlivé je zadlužit se kvůli spotřebě. Právě to ale kraj bohužel dělá, a to speciálně ve zdravotnictví. Silnice, školy, či léčebny dlouhodobě nemocných ve volbách nehlasují, musí proto jako obvykle počkat," konstatoval Petr Tupec (na snímku), kandidát ODS na hejtmana Pardubického kraje a starosta Horního Jelení.

„Kvůli dotacím navíc vzniká začarovaný kruh. Dotovaný subjekt si na provozní dotaci zvykne, aniž by se snažil svoji špatnou finanční situaci řešit. Tyto požadavky pak dál zvyšuje a v kritické situaci neváhá použít kupříkladu vydírání v podobě stávek," dodal Petr Tupec.

Jasné poslání

„Budou-li ale kraje vedeny lidmi s jasným posláním, vizí, čitelnými strategickými cíli, lidmi, za kterými je vidět práce, osobnostmi, které problémy řeší, a to i způsoby krátkodobě bolestivými, jak známe z reformy veřejných rozpočtů, pak půjdeme po té správné cestě," nechal se slyšet Petr Tupec.

„Do roku 2003 kraje pod pravicovým vedením vygenerovaly polštář přesahující 10 miliard korun, který v dalším období udržovaly. S nástupem ČSSD se tato rezerva razantně zmenšila. Socialisté doslova ze dne na den projedli léta vytvářenou rezervu. V krajích, kde vládne ČSSD s KSČM, vzrostlo zadlužení dokonce téměř na trojnásobek. Naším cílem je zastavit hrozící nástup dalších koalic sociálních demokratů a komunistů v krajích," zdůraznil premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Rozpor se sliby

„Navíc v rozporu se sliby sociální demokracie dostaly podstatně méně krajských peněz školy, sociální a kulturní zařízení. Na čem naopak kraje na rozdíl od státu nešetří, jsou platy svých zaměstnanců. Za vlády ČSSD v krajích stouply výdaje na platy za tři roky celkem o deset procent. ČSSD se před čtyřmi lety snažila veřejnost přesvědčit, že krajské volby jsou referendem o vládě. Nejsou. Tehdy i dnes jen manipuluje veřejným míněním. Na chod vlády výsledky krajských voleb nemají žádný vliv, v těchto volbách jde o vystavení účtu krajským vládám," podotkl Petr Nečas.

Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ODS