Ve třiadvaceti letech se Iveta Krebsová stala jednou z nejmladších starostek v zemi. Studentka s nulovými zkušenostmi ze samosprávy tehdy usedla do čela obce Barchov s necelými 200 obyvateli. Dnes, po dvou letech ve funkci, přiznává, že některé její ideály a představy vzaly za své. Nejvíce jí vadí přebujelá byrokracie. V uplynulých dnech zastupitelé Barchova učinili jedno z nejdůležitějších rozhodnutí posledních let.

Jak přesně jste se ke starostování dostala?

Byla to úplná náhoda. Přišel za mnou bývalý starosta, který již nechtěl kandidovat. Nabídl mi, ať kandiduji do zastupitelstva. Řekla jsem mu, že ano, ale vůbec jsem si nemyslela, že bych mohla být starostkou. Volby jsem však vyhrála, to byl šok. Na ustavujícím zasedání mě zvolili starostkou. Všichni zastupitelé byli noví, z původního vedení zůstala jen místostarostka. Bylo to pro mě velice náročné období, skládala jsem státnice na vysoké škole, chodila jsem na brigádu a do toho jsem se seznamovala s vedením obce, o kterém jsem nic nevěděla. Moc mi pomohli starostové z okolí. Podporu jsem tehdy neměla ani od rodiny, s tím, abych se stala starostkou, nesouhlasili.

Co jste udělala jako první?
Byla jsem ve funkci týden a pořídila jsem nové kontejnery na papíry a kovy, které chyběly. Zorganizovali jsme akce na Mikuláše, který k nám s čerty přijel v kočáře taženém koňmi, a setkání seniorů obce. Postavili jsme nové dětské hřiště, z dotace programu Obnovy venkova jsme zrekonstruovali místní památku, koupili pozemek, kde bychom chtěli vybudovat nové sportovní hřiště. Postavili jsme nové stanoviště pro kontejnery. V současné době tvoříme nový územní plán a opravujeme terasu u obecního úřadu. Příští rok bychom se rádi pustili do oprav místní komunikace, která je po výstavbě kanalizace v dezolátním stavu.

Co vás ve funkci překvapilo?
Když něco chcete udělat, pro lidi a pro obec, nejde to. Narazíte na problémy s nejrůznějšími úřady a všechno hrozně dlouho trvá.

Máte za sebou důležité rozhodnutí týkající se velké výstavby kilometr od Barchova, kde chce investor z Moravy vybudovat 50 nových rodinných domů. Jak zastupitelé hlasovali a jste s výsledkem spokojená?
Já sama jsem hlasovala proti zařazení zmiňovaných pozemků mezi stavební parcely, a tedy i proti nové výstavbě. Neříkám to poprvé – vadí mi, že se nově příchozí obyvatelé nepřihlašují v Barchově k trvalému pobytu a obec pak za ně musí platit odpady i stočné. Hlasování dopadlo tak, že čtyři zastupitelé byli proti nové výstavbě, pouze jeden pro výstavbu. Jsem ráda, že jsme dali na názor našich obyvatel, kteří byli proti výstavbě. Pro bylo jenom asi šest místních lidí.