„Na pondělní radě města jsme se usnesli podpořit nominaci, protože prosazujeme evropský unikát, který by si zápis na seznam světového dědictví zasloužil a o hřebčín by se začali zajímat turisté z celého světa,“ vysvětlila přeloučská starostka Irena Burešová, proč se k prohlášení připojí.

Starostové se shodují na tom, že kladrubský chov koní si zápis do seznamu UNESCO zaslouží. Možná negativa spatřují v nepřipravenosti infrastruktury na zvýšený cestovní ruch nebo ve zvýšené byrokracii při stavbách v oblasti. Někteří místní obyvatelé se také bojí narušení „poklidu“ množstvím turistů, které by nová světová památka přilákala. Zatímco v současnosti navštíví hřebčín ročně 35 tisíc lidí, po zahrnutí do světového dědictví by jich mohlo být až desetkrát více. „Nestěhoval jsem se z Hradce Králové na vesnici, aby mi tu proudily po ulici davy lidí,“ obává se Ondřej Fučík, který se do obce přistěhoval teprve nedávno.

„Projednali jsme na zastupitelstvu, kde jsme se shodli, že nominace podpoříme, protože si to zdejší chov koní zaslouží. Naše obec je malá, navíc je v ní z hřebčína jen hříbárna, takže cestovní ruch u nás není až takový. Pokud by nominace vyšla, tak spíš bude problém třeba s novou výstavbou,“ řekl Deníku selmický starosta Josef Veselý. S ním souhlasí i starostka Kladrub nad Labem Lenka Gotthardová.

„Myslím si, že by se nominace Kladrubska do UNESCO měla zkusit, už kvůli tomu, že je kvůli tomu vypracována spousta materiálu a hřebčín by měl dostat co nejvyšší památkovou ochranu. Je ovšem pravda, že pokud to vyjde, budeme tu mít život složitější. Když budeme chtít třeba postavit altánek nebo opravit silnici, bude potřeba papír navíc, což samozřejmě komplikace. Důležité bude také zpracovat návrh, jak řešit infrastrukturu a zvýšenou návštěvnost,“ uvedla starostka Kladrub nad Labem Lenka Gotthardová. Podle ní je šance, že nominace bude orgány UNESCO schválena, osmdesátiprocentní.

Dokument dnes podepíše přeloučská starostka Irena Burešová, kladrubská starostka Lenka Gotthardová, starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková, starosta Selmic Josef Veselý a také semínský starosta Jaroslav Trubač. Starostenské prohlášení bude přiloženo k oficiální nominační dokumentaci, kterou hřebčín předloží Centru světového dědictví v Paříži.