„Projekt měl jednu hlavní vizi, a to nalákat mladé, ekonomicky aktivní lidi do Pardubic. Nyní můžeme potvrdit, že tento cíl se nám daří naplňovat, což je pro město a místní firmy pozitivní zpráva,“ vysvětlil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Noví nájemníci ještě před uzavřením smlouvy změní se souhlasem vlastníka své trvalé bydliště na adresu bytu, o který si žádali. Nájemní smlouvy lidé podepíší na dobu čtyř let.

Během letošního pátého ročníku mohli žadatelé vybírat ze čtyř lokalit zahrnujících ulice Bělehradská, Sluneční, Sokolovská a Železničního pluku. Město obdrželo 179 žádostí, minulý rok jich bylo téměř 200.

Nájemníci se vystřídají

Vedení města vyčlenilo rekonstruované malometrážní byty o dispozicích 1+kk a 1+1. Některé jsou stejné jako v prvním ročníku projektu, protože nájemníkům už vypršela čtyřletá smlouva. „Se všemi nájemníky, ať už s těmi současnými, či těmi, kteří byty již opustili, má radnice pozitivní zkušenosti,“ informoval primátor Martin Charvát.

Město startovací byty nabízí mladým lidem od roku 2016. První tři roky účtuje zvýhodněné měsíční nájemné 50 korun a čtvrtý rok 80 korun za metr čtvereční. Podmínkou pro žádost o takový byt je bezdlužnost vůči městu a také výše hrubého měsíčního platu, která nesmí klesnout pod 16 tisíc korun. Zájemcům také nesmí být více než 30 let.

Andrea Pospíšilová