Důležitost jednotné, státem garantované zkoušky však nezpochybňují. Shodli se na tom při jednání s krajskou radní pro školství, kulturu a památkovou péči Janou Pernicovou a jejími spolupracovníky.

Výhodu měli žáci pilotních škol

Z dosud známých údajů vyplývá, že více maturantů neuspělo v Pardubickém kraji u společné části maturitní zkoušky, než u části profilové.
Výhodu měli žáci pilotních škol, kteří byli na formu státní maturity připravování již v průběhu studia.
Řadě žáků pomohly také maturity nanečisto.

V tomto školním roce si většina žáků u společné maturitní zkoušky volila základní úroveň obtížnosti zkušebního předmětu.
Větší podíl žáků, kteří si vybrali vyšší úroveň obtížnosti, byl pouze na gymnáziích. Situace se zřejmě změní v příštím roce, kdy k její úrovni budou přihlížet v přijímacím řízení vysoké školy.

Ředitelé středních odborných škol se shodují v názoru, že stávající systém státních maturit upřednostňuje všeobecné znalosti žáků na úkor odborných a doporučují vytvořit větší prostor pro přípravu na odborné předměty.

„V opačném případě hrozí degradace odborného školství v České republice,“ varuje ředitel Střední školy zahradnické a technické v Litomyšli Ivo Jiránek.

Proč mít stejnou úroveň maturity?

Stejnou úroveň maturitní zkoušky pro gymnázia a střední odborné školy odmítá také ředitel Střední školy umělecko-průmyslové v Ústí nad Orlicí Zdeněk Rössler.

Upozorňuje například na různou dotaci vyučovacích hodin při výuce cizích jazyků, českého jazyka a matematiky nebo na odborný výcvik u oborů poskytující střední vzdělání s maturitní zkouškou (kategorie oborů vzdělání L/0-4), který žákům ubírá hodiny ze všeobecných předmětů. „Žáky obou typů škol pak hodnotíme u maturity stejně, což není správné,“ dodává.

Podle něj by měla být jednotná maturita v základních znalostech vodítkem pro přijetí na vysoké školy.
„Krajská radní Jana Pernicová poděkovala pedagogům za odpovědný přístup ke státním maturitám a trpělivost v jejich průběhu. Přislíbila tlumočit názory ředitelů při jednáních na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, které spolu se společností Cermat nese za přípravu a realizaci této zkoušky plnou odpovědnost,“ uzavírá tisková mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.