Architektonický návrh byl vybrán z celkem čtyř nákresů a výběr zastupitelů tehdy rozvířil velké emoce. Mnoho lidí se bouřilo proti tomu, aby na historickém náměstí vyrostla supermoderní budova. „Nová budova je sice hezká, ale je to jako pěst na oko. Nejvíc bych chtěla, aby předělali ten původní dům, protože se do historické části města hodí,“ řekla obyvatelka Přelouče Věra Popovičová. V budově, do níž by se knihovna měla stěhovat, jsou ale špatné stropy. Musela by se celá vybourat a cena by se vyšplhala výše než při stavbě nového domu, proto vedení města přistoupilo k novostavbě. Proti vítěznému návrhu ale lidé sepisovali dokonce petice.

Odpůrců bylo mnoho, stejně tak se ale mnohým návrh velmi líbil a těšili se, že Přelouč získá další moderní budovu. Knihovna navíc bude sídlit vedle radnice umístěné pod náměstím, která je taktéž moderní. „Nelze se zavděčit všem, už se to uklidnilo a já si myslím, že to bude nádherná budova, která nebude ostudou města, ale která náměstí povznese. Nemůžeme do nekonečna stavět tak, jako se stavělo před lety,“ zhodnotila Burešová.

Mnoho odpůrců se s návrhem smířilo poté, co do Přelouče přijela jeho autorka, architektka Soňa Formanová, která lidem nákres více popsala. „Je přežité, že knihovna je jen budova s knihami, mělo by to být také místo pro setkávání. Snažili jsme se ji navrhnout tak, aby byla přehledná a každý návštěvník hned našel, co hledá, aniž by musel procházet celým objektem,“ popsala Formanová.

Tým architektů navrhl vzdušný multifunkční prostor. Nechybí dětské i dospělé oddělení, sál pro sto lidí, studovny, relaxační zóny, atrium, terasy a vyhlídka na historické náměstí.

„Hlasoval jsem pro historizující návrh, potom jsem si to ale rozmyslel, protože vnitřek moderní budovy je dokonale vytvořený. Kolem Tančícího domu bylo také spoustu řečí a podívejte se, jaká je to krása,“ přiznal po prezentaci obyvatel Přelouče Ivan Koštial.

Autoři vítězného návrhu nyní zpracovávají detailní studii, která bude sloužit jako podklad pro vypsání veřejné soutěže na výběr zhotovitele projektové dokumentace.