Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba silnice ve Spojile zastavena. Nejsou prý peníze

Spojil - Rodinný dům Vladimíra Musila má kvůli provozu na nedokončené vozovce popraskané zdi.

26.5.2010 4
SDÍLEJ:

Praskliny, které se objevily v jednom z domů.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Obcí Spojil měla vést zbrusu nová silnice. Stavba ale byla zastavena a některým obyvatelům to způsobuje značné problémy. Provoz na rozestavěné komunikaci jim narušuje statiku jejich domů.

„V roce 2008 jsme začali se stavbou některých objektů kolem silnice, jako jsou obrubníky a silniční pásky. Až po sídlo Apolenky dostala silnice nový povrch. Vše skončilo s datem voleb. Jak se do čela kraje dostal hejtman Martínek a náměstek Jan Tichý, práce se zastavily,“ uvedl starosta Spojila Jan Křivka.

Havarijní stav domu

Podle něj nebyl žádný důvod ve stavbě nepokračovat.

„Představitelé kraje se mnou jednali krátce a stroze. Oznámili mi, že jsem jim zatajil, že jsem starosta za ODS a že si mám tudíž vyjednat peníze z Fondu dopravní infrastruktury s ministrem Gustavem Slamečkou, kterého do vlády nominovala ODS,“ podotkl Jan Křivka.

I kvůli havarijnímu stavu jednoho z domů ležícího vedle silnice se snažil Křivka i s pomocí petice občanů neustále tlačit na vedení kraje, aby urychleně zahájilo pokračování rekonstrukce.

„Pokud bude schváleno přijetí úvěru Pardubickým krajem, bude stavba zcela jistě realizována. Má v seznamu staveb určených pro financování z úvěru prioritu,“ odpověděl na starostovy požadavky hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

„Podle mých informací se ale dosud pokračování rekonstrukce průtahu Spojilem zatím nedostalo ani na jednání rady kraje. K 30. dubnu pak propadlo stavební povolení a smlouva se zhotovitelem také,“ postěžoval si Křivka.

Nejhorší následky zastavení rekonstrukce nyní nese Vladimír Musil, jehož rodinný dům má kvůli provozu na nedokončené vozovce popraskané zdi. „Příčinou je přechodový práh, jehož otřesy způsobily popraskání nosních zdí mého domu. Poškození nastalo vlivem přerušení stavby. V současném stavu by moje nemovitost nemusela přečkat další zimní období,“ napsal Musil hejtmanovi.

„Průtah obcí Spojil byl zařazen do seznamu akcí Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro rok 2008. V průběhu roku však SFDI financování staveb v Pardubickém kraji zastavil,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý.

„Proto nebylo realizováno celkem deset projektů ve výši 149,6 milionů korun. Tento výpadek nebylo možné nahradit finančními prostředky Pardubického kraje,“ dodal.

„Realizace dalších investičních akcí není v současné době možná, neboť Pardubický kraj v této oblasti nemá žádné volné finance. Všechny jsou vázány na již rozestavěné akce, evropské projekty a spolufinancování státních dotací,“ poznamenal Jan Tichý.

Bude řešením úvěr?

„Současná ekonomická situace vyžaduje bedlivé zvážení podmínek pro přijetí případného úvěru na financování dopravní infrastruktury z hlediska delší časové perspektivy. Kraji za poslední dva roky klesly vlastní příjmy o téměř 400 milionů korun,“ podotkl náměstek hejtmana.

„Plánování investiční činnosti kraje nezávisí na výsledku jakýchkoliv voleb. Alespoň pod mým vedením tomu tak není a nebude,“ sdělil hejtman Martínek.

(dub, td)

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení